پورمحمدی در میزگرد سیاسی/باید بر افزایش توان ملی تمرکز کنیم

حجت‌الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ با حضور در برنامه تلویزیونی «میزگرد سیاسی»، اظهار کرد: ما در یک میدان سخت منطقه‌ای قرار داریم که دشمنان برای عدم تحقق خواست‌های ما تلاش کرده و می‌کنند و امروز بعد از همه این تلاش‌های دشمنان باید موقعیت امروز بررسی شود. به شهادت همه کارشناسان و مردم ایران و منطقه، جمهوری اسلامی توانسته حرف خود را بزند، جلوی تجاوزکاران را بگیرد، حقوق مردم خود را تامین کند به قدرت تاثیرگذار منطقه‌ای و نقش‌آفرین در عرصه بین‌المللی شده است که مهم برای ما حفظ این شرایط است.

وی افزود: ما باید تمرکز فوق‌العاده‌ای برای افزایش توان ملی در قدرت نرم و سخت داشته باشیم و از هوشمندی و برنامه‌ریزی مناسب بهره ببریم و از کارشناسان مسلط سیاست خارجی که معتقد به آرمان‌های ملت و انقلاب اسلامی باشند استفاده کنیم.

پورمحمدی یادآور شد: سیاست خارجی در همه جوامع موضوع بسیار اساسی است، چون انسان‌ها نیازمند ارتباط در همه حوزه‌های پیرامونی خود هستند. بنابراین بسیاری از نیازمندی‌ها در کنار دادوستدها و ارتباطات تامین می‌شود. برای کشور ابتدا امنیت و پایداری و سپس منافع اقتصادی‌اش مهم است و یک کشور باید عزت و جایگاه مناسب و شأنی ارزنده را داشته و به حیاتش ادامه دهد. سیاست خارجی در امتداد سیاست داخلی است و یک کشور در شرایطی می‌تواند نیازهای شهروندان خود را تامین کند و از عزت کافی برخوردار باشد که توان کافی در اختیار داشته باشد. بدون در اختیار داشتن یک توان مناسب ملی نمی‌توان از یک اقتدار دیپلماتیک برخوردار بود.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری، گفت: برای رسیدن به اهداف دیپلماتیک باید توان داخلی خود را ارتقا ببخشیم. جامعه می‌تواند در هر عرصه‌ای تلاش‌های خود را به نتیجه برساند که حرف برای گفتن و میدان بازی را در اختیار داشته باشد. مناسبات خارجی برای تامین منافع ملی و بعضاً برای رقابت است. سیاست جمهوری اسلامی از ابتدا با امام راحل و بعد رهبری انقلاب در مناسبت‌های مختلف بیان شده که باید ملت و دولت قدرتمندی باشیم تا بتوانیم از حقوقمان در داخل و خارج دفاع کنیم. خوشبختانه امروز در عرصه مناسبی در سطح جهانی قرار گرفته‌ایم.

وی‌افزود: دشمنانی داریم که نمی‌خواهند ما منافع‌مان را تامین کنیم و باید در تعارض با آنها خود را تقویت کنیم. از طرفی منطقه ما در طول تاریخ همواره مورد توجه همه ملت‌ها بوده است. موقعیت سوق‌الجیشی، جغرافیای سیاسی، ظرفیت‌های مادی، منابع و دسترسی‌های آبی و خشکی در غرب آسیا، قفقاز، آسیای میانه شامات و جنوب عدن همه حوزه تاثیرگذاری و تمدنی ماست. ما در یک میدان سخت قرار داریم که شرایط ویژه‌ای را می‌طلبد. قطعاً دشمنان برای تحقق نیافتن خواست‌های ایران تلاش زیادی کرده است و می‌کند.

پورمحمدی یادآور شد: آنان جنگ و تحریم‌ها و دشمنی‌ها به ما تحمیل کردند اما بدون تردید با شهادت و گواهی صاحب‌نظران، جمهوری اسلامی در موقعیت ممتاز قرار دارد و توانسته است، پیام‌های خود را به جهان برساند و در مقابل تجاوزکاران ایستادگی و اهداف آرمانی خود را تامین کند و به‌صورت یک قدرت تاثیرگذار منطقه‌ای و نقش آفرین بین‌المللی حضور داشته باشد. مهم برای ما حفظ و ارتقاء شرایط موجود است و این در حالیست که توسعه نفوذ ما در منطقه برای دشمنان قطعاً نگرانی‌آفرین است و باید یک تمرکز فوق‌العاده در این جهت داشته باشیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: باید در همه حوزه‌ها با افزایش توان ملی در حوزه‌های نرم و سخت مواجه باشیم، به گونه‌ای که در عرصه دیپلماسی، هوشمندی، برنامه‌ریزی و بازیگری مناسب در بخش‌های پیرامونی از جمله در ائتلاف‌های کوچک و بزرگ منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای را، شاهد باشیم.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.