بیانیه حماس درخصوص ادعای آمریکا درباره پذیرش آتش‌بس توسط اسرائیل

جنبش حماس در بیانیه‌ای با تأکید بر اینکه همواره خواستار توقف جنگ و تبادل اسرا بوده و  به وضوح از طرح جو بایدن و قطعنامه شورای امنیت استقبال کرده است؛ گفت که بر خلاف ادعای امریکا، رژیم اسرائیل هیچ کدام از این طرح‌ها را قبول ندارد.

حماس گفت که ادعای کذب آنتونی بلینکن  وزیر خارجه آمریکا در خصوص موافقت رژیم تل آویو، به منزله همراهی واشنگتن با جنایات رژیم اشغالگر و یک پوشش و حمایت سیاسی برای این رژیم است.

خبر مرتبط
پایبندی حماس به شروط چهارگانه برای آتش‌بس

جنبش مقاومت اسلامی حماس بار دیگر بر شروط چهارگانه برای آتش بس در غزه تاکید کرد.

این جنبش مقاومت فلسطینی تأکید کرد: «آمریکا تلاش کرده است تا رژیم اشغالگری صهیونیستی را تبرئه کند، دست‌های آغشته به خون کودکان، زنان و سالمندان بی گناه خود را بشوید و جنبش حماس را مسئول بداند».

حماس همچنین تأکید کرد که تاکنون هیچ موضعی از سوی مقامات اسرائیلی در خصوص موافقت با طرح آتش‌بس جو بایدن صادر نشده است.

در این بیانیه آمده است: «جهان هیچ استقبال یا تاییدی از سوی نتانیاهو و دولت نازی‌اش از قطعنامه شورای امنیت نشنید، بلکه آنها همچنان بر رد هرگونه آتش‌بس دائمی تاکید می‌کنند که در تضاد آشکار با قطعنامه شورای امنیت و ابتکار جو بایدن است».

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا روز گذشته در یک کنفرانس خبری با شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست وزیر قطر گفت مدعی شد: «حماس می‌توانست با یک کلمه «بله» پاسخ دهد. در عوض، حماس نزدیک به دو هفته صبر کرد و سپس تغییرات بیشتری را پیشنهاد کرد که تعدادی از آن‌ها فراتر از مواضعی است که قبلاً اتخاذ کرده و پذیرفته بود».

او در مورد تغییراتی که حماس به دنبال این پیشنهاد است توضیحی نداد. جنبش حماس بارها گفته است که خواستار تضمین‌هایی است که اسرائیل آتش‌بس دائمی را اجرا کند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.