زاکانی: علت اصلی فساد را پیدا کردم/ فساد نه اصلاح‌طلب می‌شناسد، نه اصولگرا

«علیرضا زاکانی» کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در برنامه صف اول، با اشاره به سوابق خود، ضمن تسلیت شهادت شهدای خدمت، اظهار داشت: بنده متولد تهران هستم. قبل از انقلاب سنی نداشتم. حیات سیاسی من به عنوان یک نوجوان در بستر تظاهرات فعالیت‌های انقلاب اسلامی شکل گرفت.

وی ادامه داد: برای ما شهید چمران اسطوره بود و هست.

زاکانی افزود: در ماه‌های اول جنگ توفیق رفتن به جبهه را داشتم و شهید چمران برایم اسطوره بود و هست.

کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: پایین‌ترین مسوولیتم در دوران دفاع مقدس است.

وی ادامه داد: در ۴۵ سال گذشته پس از انقلاب برای روز به روز کار خود پاسخگو هستم. هر مقطعی که انقلاب بر عهده بنده گذاشت در آن صحنه حاضر بودم و دنبال کردم. مبارزه با فساد در ابعاد اقتصادی با قوی‌ترین شاخصه‌ها را آغاز کردم.

فساد نه جریان اصولگرا می‌شناسد نه اصلاح طلب

زاکانی گفت: معتقد بودم که برای برخورد با فساد باید از قوی‌ترین آدم‌ها آغاز کنیم که برای خود یک حریمی را تعریف کرده‌اند. ده‌ها بار برای حق مردم دادسرا رفته‌ام و بیش از ۷ الی ۸ بار دادگاه رفته‌ام که الحمدالله از همه آنها سربلند بیرون آمده‌ام.

وی افزود: شیرین‌ترین بخش ماجرا این بود که از حق مردم دفاع کرده‌ام.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه از اوایل دهه هشتاد مبارزه با فساد را آغاز کردم، گفت: فساد نه جریان اصولگرا می‌شناسد نه جریان اصلاح طلب. فساد همه جا وجود دارد.

وی ادامه داد: در واحد تخریب و اطلاعات و عملیات جنگ مسئولیت‌های مختلف داشتم. از مسئول واحد اطلاعات و عملیات محور نجف ۳ گرفته تا مسئول گردان و قائم مقام لشکر ۲۷ بودم. در بهترین دوره زندگی ام در بهترین نقطه در خدمت میهن بودم. بعد از آن شش ماه درس خواندم و در دانشگاه علوم پزشکی تهران بعد از ۸ سال ترک تحصیلی قبول شدم. تا یک ماه بعد از ورود به دانشگاه توجه دیگران را به خود جلب نکردم، اما دوستانم در دانشگاه آن را گفتند و مسئول گروه ۲۲۰ نفره‌ای شدم و بعد بسیج دانشگاه را راه‌اندازی کردم و تقریباً ۱۴ سال در جریان جنبش دانشجویی خدمت‌گزاری کردم و تشکل کشوری جنبش دانشجویی را با بیش از ۲۰۰۰ واحد فعال کردیم.

نامزد انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری افزود: از سال ۱۳۸۲ به دعوت دوستانم در انتخابات مجلس شرکت کردم و دوره‌های هفتم تا نهم در مجلس بودم. مسئولیت‌های نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰، هیات رئیسه مجلس، هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات و فراکسیون‌های مختلف و رئیس کمیسیون برجام هم بودم. مجدداً در مجلس یازدهم از قم به مجلس وارد شدم و به مرکز پژوهش‌های مجلس رفتم.

زاکانی افزود: امروز هم به عنوان شهردار تهران افتخار نوکری ۳۳ ماهه مردم تهران را دارم.

وی گفت‌: بعد از دفاع مقدس از بسیج دانشگاه شروع کردم، اما به سرعت به بسیج دانشجویی کل کشور کشیده شد.

نامزد انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری تصریح کرد: پاسخگوی هر مسئولیتی که در چهل و پنج سال گذشته داشتم، هستم.

پاک باش و خدمتگزار شعار ماست

زاکانی در ادامه با اشاره به شعار محوری خود، عنوان کرد: پاک باش و خدمتگزار شعار ماست. نام دولت ما دولت خدمت است. اساس این دولت مشارکت با مردم است.

زاکانی تصریح کرد: قوا هر کدام سر جایشان نیستند، چون قانون اساسی تاکید دارد دولت ملی و دولت‌های محلی داریم و برای آن ستونی از خدمت در حوزه‌های اقتصادی، عمرانی، اجتماعی و فرهنگی و سلامت و رفاهی تعیین کرده است. اساس کار دولت ملی هم سیاست‌گذاری، حامی، تسهیل‌گر و ناظر است. این دولت مکمل دولت محلی است هر چند که در حوزه امنیت کار را خودش بر عهده می‌گیرد. دولت‌های محلی شکل نگرفته و دولت ملی، فربه شده است. در چارچوب قانون اساسی نیازمند اثرگذاری و بالا بردن ویژگی‌های نخبگی و اشراف بر امور کشور هستیم.

علت اصلی فسادهایی که یافتم ترک فعل و تعارض منافع و بود

وی ادامه داد: علت اصلی فسادهایی که یافتم ترک فعل و تعارض منافع و بود. رعایت قانون را نکرده و ارتباطات نامناسب برقرار کردند، برخورد سخت بود. فساد اصولگرا و اصلاح‌طلب نمی‌شناسد و همه جا هست. یک جا حتماً بیشتر است و در جاهای دیگر کمتر است. در جریان انقلاب، انقلابی‌نماها داشتیم و بنده اتفاقاً با آنها شروع کردم. در دوره آقای خاتمی در دفتر آقای حداد به بنده گفتند می‌دانید اینها از چه جریانی هستند، گفتم بله ولی بنده فساد را جریانی نمی‌کنم و کار را از اصولگراها شروع کردم تا اصلاح‌طلبان حساب کار خودشان را بکنند. باید فقط از مردم خجالت کشید و نه از هیچ جریان و گروه دیگری.

زاکانی افزود: شهر تهران خود یک کشور است و این تعبیر رهبر انقلاب است. قریب بر ۱۰ میلیون نفری که در تهران ساکن هستند. مدیریت شهری در تهران از در تمامی سطوح در حال خدمت رسانی است.

 

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: برای اولین بار مدیریت شهری برای تامین و توزیع این کار بزرگ را انجام می‌دهد. در کشور باید با مختصات صحیح بازبینی کنیم.

وی در مورد آسیب شناسی موضوع دیوان سالاری، گفت: مشکلات شهر تهران بسیار متنوع است. توجه ما به کارکردها و خدمتگزاری خودمان توجه به نوع جنس مدیرتی است که بتواند به صورت تسهیل شده آن دیوانسالاری و بروکراسی را بشکند و در متن جامعه با مشارکت مردم و سایر نهادها بتواند بهترین خدمت را ارائه دهد مادر این مسیر حرکت کرده‌ایم و در خصوص دیوان سالاری بزرگ و دست و پاگیر دولت هم ابتدا باید اختیارات را در کشور تقسیم کرد.

زاکانی تصریح کرد: اختیارات را به مناطق و نواحی شهر تهران تقسیم کردیم. بعد از آن، با استفاده از ظرفیت فناوری، مردم را از پشت در مدیریت شهری خلاص کردیم. همین تجربه را می‌توانیم در سلسله مراتب دولتی و مدیریت کلان کشور و سایر اجزای موثر در این ساختار پیاده کرد.

زاکانی در مورد برخوردش بعد از انتخاب به عنوان رییس‌جمهور با گزارشگران فساد و خبرنگاران در این حوزه، گفت: در موضوع فساد گام‌های موثری را برداشتیم و توانستیم ده‌ها هزار میلیارد تومان امکانات به یغما رفته را برگردانیم. به طور مثال در پروژه‌های مشارکتی اختلالاتی را مشاهده کردیم، دنبال کردیم و یکی یکی برگرداندیم. سال گذشته با برگرداندن فقط دو پروژه ۷۰ هزار میلیارد و در سال ۱۴۰۱ حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان از این اموال را به حساب شهرداری برگردانیدم.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.