دبیرکل ناتو به کشورهای جناح شرقی چه وعده‌ای داد؟

دبیر کل ناتو در سفر به لتونی به منظور شرکت در مذاکرات گروه موسوم به "نه بخارست" با توجه به جنگ اوکراین علیه روسیه بار دیگر وعده حمایت از کشورهای جناح شرقی این ائتلاف در برابر تهدیدات احتمالی را داد.

روزنامه "تاگس شاو" آلمان گزارش داد، ینس استولتنبرگ بار دیگر وعده حمایت از کشورهای جناح شرقی ناتو را در صورت حمله با توجه به جنگ روسیه علیه اوکراین داده است.

وی روز سه‌شنبه پس از دیدار با "ادگارس رینکوویچ"، رئیس‌جمهور لتونی در ریگا، گفت: ناتو نیروها، منابع، توانایی‌ها و اراده سیاسی برای دفاع از هر متحدی را دارد. استولتنبرگ در این کشور در مذاکرات یک روزه به اصطلاح گروه نه بخارست (B9) شرکت کرد. این کشورها شامل لهستان، رومانی، بلغارستان، مجارستان، جمهوری چک، اسلواکی و سه کشور بالتیک استونی، لتونی و لیتوانی هستند.

خبر مرتبط
خبر تازه روسیه درباره توافق جامع ایران/ امضا نشده است

وزیر خارجه روسیه گفت متن توافقنامه جدید همکاری جامع با ایران به طور کامل مورد توافق قرار گرفته، اما هنوز امضا نشده است.

این اجلاس که علاوه بر استولتنبرگ، اولف کریسترسسون، نخست وزیر سوئد و الکساندر استاب، رئیس جمهور فنلاند نیز به عنوان مهمان در آن حضور داشتند، به عنوان آماده سازی برای نشست ناتو در ماه جولای در واشنگتن عمل کرد.

"ادگارز رینکویکس" ، رئیس جمهور لتونی به عنوان میزبان این اجلاس گفت: اجلاس سران B۹ هم یک پلت فرم نمادین و هم بسیار کاربردی برای هماهنگی مواضع ما در زمینه تقویت بیشتر اتحاد، امنیت منطقه ای و حمایت ما از اوکراین است.

با تهاجم گسترده روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲، نگرانی کشورهای اروپای شرقی مرکزی افزایش یافته است. آنها از سرسخت ترین حامیان اوکراین هستند. یک استثنا مجارستان است که همچنان به روابط نزدیک خود با مسکو ادامه می دهد. این کشور تنها توسط سفیر خود در نشست ریگا - مانند اسلواکی - نمایندگی شد.

"آندری دودا"، رئیس جمهور لهستان، البته غیبت یک نماینده عالی رتبه از مجارستان را "خطرناک" ندانست. وی در بدو ورود به این اجلاس گفت: ما در ناتو وحدت داریم و من کاملاً مطمئن هستم که در مورد امنیت اینجا در اروپای شرقی نیز توافق داریم.

سایر سران کشورهای شرکت کننده نیز نظرات مشابهی در مورد مواضع مجارستان ارائه کردند، که طبق گزارشی در فایننشال تایمز، ممکن است در خطر حذف از قالب B۹ باشد. این گروه پس از الحاق شبه جزیره کریمه اوکراین به روسیه در سال ۲۰۱۴ به ابتکار لهستان و رومانی تأسیس شد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.