بزرگترین سقوط فرهنگی مشهد از دیدگاه آیت الله علم الهدی

 آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی روز سه‌شنبه در دیدار با مجمع نمایندگان خراسان رضوی با اشاره به 2 چالش عمده در کلانشهر مشهد افزود: چالش اول همین بحث هجمه فرهنگی همه‌جانبه‌ای است که از طرف برخی جریان‌های قدرت و ثروت به راه افتاده تا با ایجاد مراکز تفریحی نامرتبط با هویت زیارتی، سرمایه‌گذاری‌هایشان را ختم به درآمدزایی کنند. این‌ها به دنبال سود خود هستند و توجهی به هویت زیارتی شهر ندارند.

خبر مرتبط
نامه جمیله علم الهدی به شورای نگهبان تکذیب شد+ جزئیات

ارسال هرگونه نامه از سوی همسر رئیس جمهور شهید به شورای نگهبان برای رد صلاحیت یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی این شورا تکذیب شد.

وی بیان کرد: چالش دوم نیز مربوط به مشکلات زیرساختی شهر است، دولت باید به این جمع بندی برسد که مشهدالرضا(ع) یک شهر ملی و حتی بین‌المللی است.

امام جمعه مشهد در ادامه گفت: بزرگترین سقوط فرهنگی برای مشهد وقتی رقم خواهد خورد که هویت امام رضا(ع) از این شهر پاک شود و اینجاست که همه مسوولان شهر و استان از جمله نمایندگان مردم در مجلس باید متمرکز بر حفظ این هویت و مقابله با جریان‌های منفعت‌طلب باشند.

وی ادامه داد: یکی از مصیبت‌های ما در مجلس‌های گذشته همین بود که پیوست زیارتی بودجه‌ها و توجهات ملی را مشتمل بر شهرهای زیارتی می‌دانستند و تفاوتی میان مشهد با سایر شهرها قائل نبودند.

آیت الله علم الهدی افزود: حدود ۱۵ سال قبل شهردار وقت به بنده می‌گفت فقط یک قلم هزینه جمع‌آوری زباله زائران در پیک‌های زیارتی به ازای هر فرد حدود سه هزار و ۵۰۰ تومان می‌شود که به طور یقین تا به امروز این رقم چندین برابر افزایش یافته است.

وی تصریح کرد: این هزینه‌ها را چه کسی قرار است پرداخت کند؟ برخی می‌گویند شهرداری مکلف به تأمین این ضروریات است، درحالی که واقعاً نمی‌توان برای رسیدگی به نیازهای این شهر ملی فقط بر بودجه محدود سازمان یا نهادی تکیه کرد که درآمد محلی خود را از عوارض مردم این شهر تأمین می‌کند.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: فراتر از مشهدالرضا(ع) باید به حوزه های دیگری هم توجه داشته باشید، در این استان برخی شهرستان ها بافت تلفیقی دارند یعنی در یک شهر برادران اهل سنت نیز در کنار شیعیان زندگی می کنند که در این شرایط باید به حل مشکلات عزیزان اهل سنت نیز اهتمام و توجه ویژه داشته باشید.

علم الهدی با بیان اینکه خدمت مؤثر به مردم باید نخستین هدف و راهبرد باشد، افزود: در انتخابات پیش‌رو هر دولتی از هر جناح، جریان و نحله فکری که حاکم شد، شما تکلیف دارید از مشاجره‌های بی‌فایده سیاسی پرهیز و به دولت کمک کنید حلال مشکلات مردم باشد. اصل و اساس در هر شرایط خدمت است بنابراین کمک کنید کار مردم پیش برود.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.