اروپا مقابل روسیه ایستاد/عزم جدی برای نجات اوکراین

 بر اساس اعلام و خواست بروکسل کشورهای اوکراین و مولداوی می توانند مذاکرات الحاق با اتحادیه اروپا را آغاز کنند. با این حال این تصمیم باید به اتفاق آرا انجام شود و کشور مجارستان همچنان با این مسئله مخالف است.

خبر مرتبط
کاخ سفید: اوکراین موفق شد پیشروی روسیه را به عقب براند

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید اظهار داشت: «نیروهای اوکراینی موفق شده‌اند پیشروی روسیه را به خصوص در اطراف خارکیف به عقب برانند.»

اوکراین سال هاست که به غرب روی آورده و می خواهد بخشی از اتحادیه اروپا شود. با این حال، فساد گسترده در این کشور به عنوان بزرگترین مانع برای آغاز مذاکرات الحاق تلقی می شد.

کمیسیون اتحادیه اروپا اکنون معتقد است که شرایط برای آغاز مذاکرات الحاق با اوکراین فراهم شده است. سخنگوی کمیسیون اروپا روز جمعه در بروکسل گفت که همین امر در مورد کشور همسایه مولداوی نیز صدق می کند.

سران کشورها و دولت های اتحادیه اروپا در اواسط دسامبر راه را برای مذاکرات الحاق با اوکراین و مولداوی باز کرده بودند. با این حال، آنها این را به گام های اصلاحی ملموس مرتبط کردند. در مورد اوکراین، این گام ها شامل مبارزه با فساد، محدودیت قدرت برای الیگارش ها و تعهد به حقوق اقلیت های قومی بود.

کمیسیون اتحادیه اروپا اکنون معتقد است که این الزامات برآورده شده است. آنا پیسونرو، سخنگوی کمیسیون اروپایی در این باره گفت: حالا تصمیم با کشورهای عضو است. ۲۷ کشور اتحادیه اروپا باید به اتفاق آرا برای شروع مذاکرات تصمیم بگیرند.

این دقیقاً همان جایی است که همه چیز دشوار می شود: مجارستان، که از اول ژوئیه ریاست دوره ای اتحادی اروپا را از بلژیک تحویل می گیرد روند الحاق را کند می کند.

"زولتان کواچ"، وزیر ارتباطات دولت مجارستان، در نشست وزرای اروپایی در ۲۱ ماه مه گفت: پیشرفت بسیار کمی در اوکراین وجود دارد. وی گفت که اتحادیه اروپا نباید بر اساس ملاحظات سیاسی یا ایدئولوژیک برای اوکراین استثنا قائل شود.

این بدان معناست که شروع مذاکرات که در واقع برای پایان ژوئن برنامه ریزی شده بود، می تواند دچار چالش شود. دیپلمات ها همچنین در مورد اینکه آیا در نیمه دوم سال ریاست مجارستان می تواند امتیاز قابل توجهی به اوکراین داده شود، تردید دارند. مجارستان در حال حاضر از کمک های نظامی بیشتر اتحادیه اروپا به ارزش میلیاردها به اوکراین جلوگیری می کند.

دولت فدرال آلمان هم اخیرا اعلام کرده که اوکراین همه الزامات برای آغاز مذاکرات عضویت در اتحادیه اروپا را برآورده کرده و این مذاکرات می‌تواند در اوایل ژوئن آغاز شود.

پس از تهاجم روسیه به اوکراین در سال ۲۰۲۲، این بحران به موضوعی ضروری برای امنیت اروپا و جهان تبدیل شد. در فوریه ۲۰۲۲، یک هفته پس از شروع جنگ، اوکراین نامه درخواستی برای عضویت در اتحادیه اروپا ارسال کرد و رسماً روند پیوستن به اتحادیه اروپا را آغاز کرد.

در ژوئن ۲۰۲۳، اتحادیه اروپا به سرعت به اوکراین وضعیت نامزدی اعطا کرد و در دسامبر اعلام کرد که با آغاز مذاکرات الحاق با اوکراین موافقت کرده است. اتحادیه اروپا ضمن تایید وضعیت نامزدی اوکراین در ژوئن ۲۰۲۳، هفت شرط را برای اوکراین تعیین کرد، از جمله اصلاحات در دادگاه قانون اساسی، حکومت قضایی، مبارزه با فساد، مبارزه با پولشویی، الیگارشی زدایی، قانون رسانه‌ای و حمایت از اقلیت های ملی.

اتحادیه اروپا تاکید کرد که مذاکرات الحاق تنها زمانی می تواند آغاز شود که این الزامات محقق شود. دولت اوکراین متعهد شد که اصلاحات را در اسرع وقت به پایان برساند.

در نوامبر ۲۰۲۳، ۶ ماه پس از دریافت وضعیت نامزد، اوکراین به اتحادیه اروپا گزارش داد که چهار مورد از هفت الزام اجرا شده و پیشرفت خوبی در سه مورد باقی مانده دارد. در نتیجه، سؤالات مربوط به آغاز مذاکرات الحاق با اوکراین در جریان نشست سران اتحادیه اروپای شورای اروپا در دسامبر ۲۰۲۳ مطرح شد.

قبل از اجلاس، اوضاع چندان خوشبینانه نبود. آغاز مذاکرات الحاق مستلزم تصمیم متفق القول شورای اروپا است. با این حال، نخست وزیر مجارستان، ویکتور اوربان که از نزدیکان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه است، به شدت با عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا مخالف است.

البته انتظار می رفت که اوربان در این اجلاس سران برای ممانعت از الحاق اوکراین، حق وتو را به کار گیرد. با این حال، در کمال تعجب، زمانی که رهبران اتحادیه اروپا درباره آغاز روند الحاق رای دادند، اوربان از اتاق خارج شد، به این معنی که او رای ممتنع داد. در نتیجه، مذاکرات الحاق بین اتحادیه اروپا و اوکراین آغاز شده و اوکراین اکنون می تواند مرحله دوم روند الحاق را آغاز کند.

طبق آمار، مرحله دوم مذاکرات الحاق به مراتب طولانی تر است. به طور متوسط ​​از آغاز مذاکرات الحاق تا الحاق رسمی حدود چهار سال زمان نیاز است. علاوه بر این، اوکراین برای تقویت قوه قضاییه و رسانه‌های مستقل، مبارزه با فساد، اصلاح ساختار امنیتی و ایجاد نهادهای عمومی سالم برای مطابقت با استانداردهای اتحادیه اروپا به سال‌ها زمان نیاز دارد.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.