کاخ سفید: اوکراین موفق شد پیشروی روسیه را به عقب براند

«جان کربی» سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید مدعی شد که ورود تسلیحات آمریکایی به تغییر مسیر نبرد در اطراف خارکیف کمک کرده است.

خبر مرتبط
تقابل روسیه و غرب در این منطقه جدی شد/ جاه طلبی پوتین کار دستش داد؟

بخش مهمی از جاه طلبی های روسیه در قفقاز جنوبی به واسطه بازسازی مسیرهای حمل و نقل زمینی به ایران اجرایی می شود.

پایگاه خبری هیل به نقل از سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گزارش کرد: «نیروهای اوکراینی موفق شده‌اند پیشروی روسیه را به خصوص در اطراف خارکیف به عقب برانند. پیشروی نیروهای روسیه به نوعی متوقف شده و بعید است که آنها بخواهند بیش از این پیشروی کنند.»

جان کربی افزود که اوکراین همچنان «تحت فشار» است و آنها وضعیت را عادی تلقی نمی‌کنند و این ارزیابی هنگام ملاقات «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا با «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین روز جمعه به مناسبت هشتادمین سالگرد جنگ نرماندی انجام شد.

هفته گذشته واشنگتن رسما تصمیمی را مبنی بر استفاده از تسلیحات آمریکایی علیه آنچه ایالات متحده «محدوده قلمرو اوکراین» می‌داند، اعلام کرد و به دنبال این تصمیم، رئیس‌جمهور اوکراین فورا از این اقدام استقبال کرد اما مدعی شد که «کافی نیست».

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت واشنگتن تاکنون اجازه استفاده از تسلیحات آمریکایی را برای هدف‌گیری مواضعی در مرز روسیه با منطقه خارکیف اوکراین صادر کرده اما احتمال رفع محدودیت‌های بیشتر را که بستگی به وضعیت میدان نبرد دارد، رد نمی‌کند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.