بلینکن به سرزمین‌های اشغالی می‌رود

روزنامه صهیونیستی اسرائیل هیوم نوشت که آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا اوایل هفته آینده به سرزمین‌های اشغالی سفر خواهد کرد.

به نوشته این روزنامه صهیونیستی سفر جدید بلینکن به تل‌آویو در شرایطی صورت می‌گیرد که مذاکرات آتش بس در سایه رد رسمی طرح جو بایدن رئیس جمهور آمریکا برای آتش‌بس در غزه و تبادل اسرا متوقف شده است.

روزنامه تایمز اسرائیل به نقل از یک مقام این رژیم نوشت: دلیل مخالفت تل‌آویو با این قطعنامه این است که نسخه به روز شده این سند می‌گوید که توافق تبادل اسرا به «آتش‌بس» منجر خواهد شد در حالی که در نسخه اولیه از عبارت «ترک مخاصمه» استفاده شده بود که ماهیت موقت‌تری دارد.دیگر دلیل مخالفت این است که در سند به روز شده تصریح شده که طرح جدید تبادل اسرا برای اسرائیل قابل قبول است. نمایندگی اسرائیل در سازمان ملل با گنجاندن سه مرحله تبادل اسرا در سند جدید نیز مخالفت کرده است. در نهایت اسرائیل با بندی از این قطعنامه که «هر گونه تلاش برای ایجاد تغییرات جمعیتی یا سرزمینی در نوار غزه» را رد می‌کند مخالف است.

هفته گذشته جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا مدعی شد که طرح جامع جدیدی برای آتش‌بس در غزه ارائه داده است. بایدن گفت که مرحله اول این طرح ۶ هفته به طول خواهد انجامید و شامل آتش‌بس کامل و خروج نظامیان اسرائیلی از نواحی پرجمعیت غزه خواهد شد. در مرحله بعدی طرح عمده‌ای برای بازسازی غزه پیشنهاد خواهد شد. بایدن گفت می‌داند که عده‌ای در اسرائیل، از جمله برخی در کابینه نتانیاهو با این طرح مخالفت خواهند کرد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.