آلمان در معرض خطری جدی قرار گرفت+ جزئیات

سارا واگنکنشت سیاستمدار چپ‌گرا و نماینده پارلمان فدرال آلمان (بوندستاگ) در اظهاراتی به انتقاد از رویکرد جدید اولاف شولتس صدراعظم این کشور در صدور مجوز به اوکراین برای حمله به اهداف نظامی در خاک روسیه پرداخت و تاکید کرد که این اجازه برای حمله با سلاح‌های آلمانی نوعی جنون است.

 واگنکنشت که مخالف کمک نظامی برلین به کی‌یف است خطاب به صدراعظم آلمان، گفت: تصمیم اخیر شما در صدور مجوز حمله اوکراین به خاک روسیه با استفاده از تسلیحات ارائه شده از سوی آلمان، کشور ما را در معرض خطری جدی قرار می‌دهد و شما به خوبی از این موضوع آگاه هستید.

سیاستمدار چپ‌گرای آلمانی با اشاره به خطر تشدید جنگ میان روسیه و اوکراین و گسترش آن، تاکید کرد: مرگ‌بارترین تهدید برای امنیت آلمان، خطر فزاینده تبدیل جنگ در اوکراین به یک جنگ بزرگ در اروپا است.

به گزارش ایرنا، به دنبال اظهار نظر مقام‌های غربی از جمله دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) مبنی بر اینکه زمان استفاده اوکراین از سلاح‌ها برای حمله به خاک روسیه فرا رسیده است، برلین اعلام کرد که کی‌یف می‌تواند از تسلیحات این کشور برای این موضوع استفاده کند.

سخنگوی اولاف شولتس صدراعظم آلمان پیش‌تر و همزمان با نشست وزرای خارجه ناتو در شهر پراگ اعلام کرد که این کشور به اوکراین اجازه استفاده از تسلیحات خود را برای حملات به مواضعی در خاک روسیه می‌دهد.

اشتفان هبه‌شترایت در بیانیه‌ای مدعی شد که کی‌یف طبق قوانین بین‌المللی در برابر حملاتی که از داخل روسیه و نزدیک مرز اوکراین انجام می‌شوند، حق دفاع از خود را دارد.

هبه‌شترایت اینطور عنوان کرد که حملات روسیه از قلمرو خود در هفته‌های اخیر افزایش یافته، به ویژه در اطراف شهر خارکیف در شمال شرقی اوکراین، جایی که نیروهای مسکو جبهه جدیدی را در جنگ باز کرده‌اند.

سخنگوی دولت آلمان اظهار کرد که برلین و سایر متحدان غربی که از دفاع اوکراین حمایت می‌کنند متقاعد شده‌اند که این کشور حق دارد از خود در برابر این حملات دفاع کند.

وی اضافه کرد: از این رو اوکراین می‌تواند همچنین از تسلیحات ارائه شده برای این منظور از جمله سلاح‌هایی که توسط ما ارائه می‌شود، استفاده کند.

آلمان به عنوان بزرگ‌ترین حامی نظامی کی‌یف پس از ایالات متحده، مجموعه‌ای از تجهیزات نظامی از جمله توپخانه سنگین و موشک‌اندازها را به اوکراین تحویل داده است.

برلین تاکنون به دلیل ترس از تشدید درگیری، تمایلی به مورد استفاده قرار گرفتن از سلاح‌های آلمانی برای حمله به اهداف روسیه نداشته است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.