غرب به دنبال برکناری زلنسکی/ کرملین ادعا کرد

 دیمیتری پسکوف با بیان اینکه در حال حاضر زلنسکی موضوعاتی را در دستور کار خود قرار داده است که به پست ریاست جمهوری اوکراین مرتبط نیست، اظهار کرد: این رویکرد رئیس جمهور اوکراین نشانه‌ای از این است که غرب قصد دارد وی را از پست ریاست جمهوری این کشور برکنار کند.

پسکوف با اشاره به امضای قانون کاهش سن اعزام به خدمت وظیفه در اوکراین از سوی زلنسکی، اظهار کرد: مسلماً امضای این قانون از سوی زلنسکی، موج منفی بیشتری بر علیه او در اوکراین ایجاد خواهد کرد.

به نوشته روزنامه ایزوستیا، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه نیز پیش‌ تر در دیدار با روسای خبرگزاری‌های بین‌المللی، گفته بود که دولت آمریکا اصرار دارد که سن اعزام به خدمت وظیفه در کی‌یف به تدریج از ۲۵ سال به ۲۳، سپس ۲۰ و در نهایت به ۱۸ سال کاهش یابد.

پوتین افزود: این روند حدود یک سال به طول خواهد انجامید و پس از تصویب قوانین مربوطه از سوی کی‌یف، آمریکا از شرّ زلنسکی خلاص خواهد شد.

به گزارش ایرنا، رئیس جمهور اوکراین با امضای فرمانی، محدودیت سنی برای فراخواندن سربازان ذخیره در این کشور را از ۲۷ سال به ۲۵ سال تغییر داد و قرار شد این قانون از روز چهارشنبه (۱۵ فروردین / ۳ آوریل) اجرایی شود.

پارلمان اوکراین حدود یک سال پیش قانون کاهش محدودیت سنی برای فراخواندن نیروهای ذخیره را به تصویب رسانده بود اما این قانون برای تصویب نهایی نیاز به امضای رئیس جمهور این کشور داشت و زلنسکی به دلیل نگرانی از بازتاب تصویب این قانون در جامعه اوکراین، در امضای این قانون تعلل کرده بود.

گفته می‌شود تصویب این قانون امکان به خدمت گرفتن ۴۰۰ هزار نیروی جدید اوکراینی را برای جنگ علیه روسیه فراهم خواهد کرد.

تا پیش از اجرایی شدن این قانون جوانان اوکراینی می‌توانستند بین سنین ۲۰ تا ۲۶ سالگی خدمت اولیه سربازی خود را انجام دهند اما آنها تا پیش از رسیدن به سن ۲۷ سالگی به جبهه جنگ اعزام نمی‌شدند.

از آنجایی که حمله روسیه به دومین سال نزدیک می‌شود و از قرار معلوم در آینده نزدیک پایانی نخواهد داشت، رهبران اوکراین باید بیشتر از شهروندان خود بخواهند که بسیج شوند.

انتظار می‌رود که پارلمان اوکراین قانون جدیدی درباره بسیج نیرو تصویب کند که می‌تواند تا ۵۰۰ هزار مرد دیگر را وارد نبرد کند.

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین که به نظر می‌رسید در حال فاصله گرفتن از این اقدام بحث برانگیز است، اعلام کرد که بسیج مردم برای جایگزین شدن با افرادی که ماه‌ها در خط مقدم جنگیده‌اند، لازم است.

زلنسکی همچنین پیشنهاد کاهش سن خدمت سربازی از ۲۷ سال به ۲۵ سال را مطرح کرده است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.