بیانیه مشترک فرانسه، انگلیس و آلمان در نشست شورای حکام آژانس

در بیانیه مشترک فرانسه، انگلیس و آلمان با هدف غیر صلح‌امیز جلوه دادن برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران آمده است: ما آماده‌ایم از تمام اهرم‌های دیپلماتیک موجود برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای استفاده کنیم.

سه کشور اروپایی در ادامه ادعاهای بی‌پایه و اساس علیه ایران مدعی شدند: تشدید فعالیت‌های هسته‌ای ایران به امنیت بین‌المللی آسیب می‌زند. ما متعهد به راه‌حل دیپلماتیک هستیم.

خبر مرتبط
گارد جدید اتحادیه اروپا نسبت به ایران/ پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران بیشتر شده است

هالگارد مدعی شد: «اتحادیه اروپا همچنان از گسترش برنامه هسته ای ایران نگران است. ایران به شدت از تعهدات خود در برجام خارج شده و اتحادیه اروپا با نگرانی خاصی به ادامه انباشت اورانیوم با غنای بالا و توسعه زیرساخت‌های غنی‌سازی هسته‌ای ایران توجه دارد.»

فرانسه، انگلیس و آلمان در ادامه با تکرار ادعاهای نخ‌نمای خود مدعی شدند: ایران راه حل دیپلماتیک را رد کرد و تصمیم گرفت برنامه هسته‌ای خود را به سطوح نگران کننده‌ای گسترش دهد. ایران به غنی‌سازی اورانیوم فراتر از تعهداتش در برنامه اقدام مشترک ادامه داده است.

این اتهام‌پراکنی درباره برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای کشورمان درحالی مطرح شده است که نمایندگی ایران در سازمان‌های بین‌المللی اعلام کرده «تصمیم ایران برای توقف اجرای تعهدات خود تحت برجام کاملاً مطابق با حقوق ذاتی کشور طبق بندهای ۲۶ و ۳۶ توافق بوده و پاسخی به خروج غیرقانونی آمریکا از برجام، همراه با ناتوانی سه کشور اروپایی در پایبندی به تعهدات خود بود. این واقعیت آشکار به هیچ وجه نمی‌تواند مبنایی برای سه کشور اروپایی برای خودداری از اجرای تعهدات خود باشد».

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.