مکرون خواستار اداره نوار غزه توسط تشکیلات خودگردان شد

خبرگزاری فرانسه در این باره گزارش داد که «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور این کشور در تماسی تلفنی با «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی رایزنی کرد.

خبر مرتبط
مکرون: آماده‌ام فلسطین را به رسمیت بشناسم، اما ...

رئیس‌جمهور فرانسه گفت برای به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطین آماده است اما این کار باید در «زمان مناسبی» انجام شود.

ماکرون در این تماس تلفنی از جنبش حماس خواست که با پیشنهاد ارائه شده توسط «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا برای آتش‌بس در نوار غزه و تبادل اسرا موافقت کند.

وی افزود: این توافق باید چشم انداز معتبری را برای اجرای راه‌حل «۲ دولتی» ایجاد کند؛ چراکه این راه‌حل تنها راه‌حلی است که می‌تواند تضمین‌های امنیتی لازم را برای اسرائیل فراهم کند و به خواسته‌های مشروع فلسطینی‌ها پاسخ دهد.

ماکرون همچنین گفت: گروگان‌ها (اسرای صهیونیست در نوار غزه) از جمله ۲ شهروند فرانسوی در نهایت باید به آغوش خانواده‌هایشان بازگردانده شوند و درد و رنج فلسطینیی‌ها در غزه نیز باید پایان یابد.

وی اضافه کرد: تشکیلات خودگردان فلسطین پس از اصلاح و تقویت، باید اداره غزه را که باید بخشی جدایی ناپذیر از دولت آینده فلسطین باشد، به دست بگیرد.

ماکرون همچنین از «مسیر برنامه هسته‌ای ایران عمیقا ابراز نگرانی» کرد و وعده داد همراه با متحدان فرانسه به فشار به تهران برای انجام تعهدات خود ادامه خواهد شد.

این در حالی‌ است که ایران پس از خروج آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸ و بدعهدی اروپایی‌ها برای انتفاع ایران از توافق، به تدریج اجرای تعهدات هسته‌ای خود را ذیل این توافق کاهش داد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.