خواص توت سفید برای درمان و زیبایی

 توت سفید میوه ای بومی در شمال چین است. درخت توت سفید به دلیل برگهایش که منبع اصلی مواد مغذی کرم ابریشم است به عنوان یک صنعت بزرگ در آن منطقه مشهور است. با این حال در طب سنتی از برگ، میوه و پوست درخت توت به دلیل وجود فلاونوئید بالا و سایر مواد مغذی ضروری مانند ویتامین ث، کلسیم، پروتئین و آهن، به اشکال مختلف استفاده می شود.  

ارزش غذایی توت سفید ( ۱۰۰ گرم )

کالری :43

پروتئین :1.4 گرم

کربوهیدرات :9.8 گرم

فیبر :1.7 گرم

چربی :0.3 گرم

طبع توت سفید

توت سفید حاوی مقادیر بالایی آب، کربوهیدرات، پروتئین، اسید های چرب لینولئیک و استریک اسید، فیبر، ویتامین C، آهن، پتاسیم و منیزیم است و طبع آن گرم و مرطوب می باشد.

توت به دلیل داشتن ترکیبات فعال و اسیدهای فرار، خاصیت ضد التهابی دارد که باعث می شود این میوه برای بیماران مبتلا به آرتروز و همچنین کسانی که از التهاب مزمن، نقرس، میگرن یا سندرم روده تحریک پذیر (IBS) رنج می برند، ایده آل باشد.

رفع خستگی:

اگر از خستگی مزمن رنج می برید یا به انرژی بیشتری در طول روز نیاز دارید، مصرف یک فنجان چای توت سفید می تواند سطح انرژی جسمی و روانی شما را بهبود بخشد.

بهبود سلامت قلب:

تحقیقات نشان می دهد که مصرف توت سفید می تواند به افزایش سطح HDL که چربی های مفید هستند و به کاهش کلسترول کمک کند، بنابراین خطر آترواسکلروز، حمله قلبی، سکته مغزی و بیماری قلبی را کاهش می دهد.

اگر به نوشیدن چای توت علاقه مند هستید، می توانید از چندین روش برای بهره مندی از حداکثر مزایای توت استفاده کنید. برخی از متخصصان تغذیه توصیه می کنند حداقل سی دقیقه قبل از هر وعده غذایی چای بنوشید تا میل به مصرف زیاد کربوهیدرات ها را کاهش دهید. همچنین می توانید چای توت را جایگزین نوشیدنی ها گازدار کنید تا به این طریق به کاهش وزن خود کمک نمائید.

کاهش خطر سرطان:

تحقیقات نشان می دهد آنتی اکسیدان های موجود در برگ و میوه توت باعث مرگ سلول های سرطانی می شوند و از رشد و تکثیر این سلول ها جلوگیری می کنند.

کمک به فهم و یادگیری:

عصاره برگ توت به طور گسترده بر حافظه و عملکرد مغز تاثیر می گذارد. تحقیقات نشان می دهد که استفاده از این عصاره می تواند فعالیت عصبی را تحریک و به درمان آلزایمر کمک کند.

 جلوگیری از افسردگی:

توت به علت داشتن انواع ویتامین های گروه B در کاهش و رفع ترس، عصبانیت، خمودی، اضطراب و هیجان موثر است. دم کرده پوست درخت توت سفید دارای خاصیت ضد افسردگی است. اما قبل از استفاده منظم از این چای گیاهی، ابتدا با پزشک مشورت کنید، بخصوص اگر داروهای ضد افسردگی استفاده می کنید.

دیابت:

این میوه بیشتر به دلیل تأثیرات آن بر دیابت مشهور است. ماده موثر در توت سفید، پردازش قند را در بدن قطع یا کند می کند تا با کنترل میزان قند خون، دیابت را تا حد زیادی بهبود بخشد.

فشار خون :

مصرف توت سفید به دلیل پتاسیم و منیزیم موجود در آن و آنتی اکسیدان رزوراترول سبب کاهش فشار خون می شود. آنتی اکسیدان رزوراترول مانند وازودیلاتور عمل کرده و با کاهش تولید اکسید نیتریک رگ های خونی را شل کرده و به کاهش فشار خون بالا کمک می کند. 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.