نگرانی درباره شکست مذاکرات آتش بس در غزه/ بیانیه خانواده‌های اسرای اسرائیلی

این خانواده‌ها در بیانیه‌ای تاکید کردند که نتانیاهو باید صراحتاً با طرحی که جو بایدن اعلام کرده، موافقت کند.

آنها همچنین اعلام کردند که تندروها در دولت نتانیاهو به دنبال ادامه این جنگ بی‌پایان هستند.

در این بیانیه آمده است: به بنی گانتس و گادی آیزنکوت می‌گوییم که باید مطمئن شوید که نتانیاهو قصد به شکست کشاندن طرح اعلام شده توسط بایدن را ندارد و باید تلاش کنید که از نفوذ و قدرت خود برای به موفقیت رسیدن طرح جدید استفاده کنید.

خانواده‌های اسرای اسرائیلی خواستار حمایت اعضای کنست از طرح اعلام شده توسط بایدن شدند و تاکید کردند که نمی‌توان فرصتی را که به وجود آمده از دست داد.

آنها بیان کردند که طرح اعلام شده برای اولین بار امید به بازگشت سالم اسرا از غزه را زنده کرد.

آنها همچنین بایدن را بهترین دوست اسرائیل خوانده و گفتند او می‌خواهد به ما برای خروج از باتلاقی که در آن گرفتار شده‌ایم، کمک کند.

خانواده‌های اسرای اسرائیلی خواستار حضور اسرائیلی‌ها در خیابان برای تضمین امضای توافق مبادله اسرا شدند.

آنها بار دیگر تاکید کردند که ممکن است نتانیاهو بر سر راه این طرح سنگ‌اندازی کند و برخی حمله به بایدن را آغاز کرده‌اند.

این خانواده‌ها بیان کردند که یک اقلیت در حال باجگیری از نتانیاهو است و طرح ارائه شده را تهدید می‌کند و ما باید از این طرح حمایت کنیم و میدان را برای تندروها خالی نگذاریم.

آنها همچنین تاکید کردند که سخنرانی دیروز بایدن به این خاطر بود که می‌دانست نتانیاهو ممکن است بر سر راه این طرح سنگ‌اندازی کند.

این خانواده‌ها از نتانیاهو خواستند علناً حمایت خود را از طرح بایدن اعلام کند.

هشدار خانواده اسرای اسرائیلی ساعاتی پس از آن روی می‌دهد که رسانه های رژیم صهیونیستی شنبه شب اعلام کردند که «ایتامار بن گویر» وزیر امنیت داخلی و «بزالل اسموتریچ» وزیر دارایی رژیم صهیونیستی تهدید کردند در صورت موافقت با طرح جو بایدن برای مبادله اسرا، دولت را سرنگون خواهند کرد.

بن گویر گفته این طرح به معنی پیروزی فلسطینیان بوده و خطری امنیتی برای "اسرائیل" است.

او همچنین تاکید کرد: پذیرش این طرح، پیروزی مطلق نه، بلکه شکست مطلق است و ما هرگز اجازه توقف جنگ بدون نابودی کامل حماس را نمی‌دهیم.

بن گویر اعلام کرد که در صورت موافقت نتانیاهو با طرح ارائه شده، دولت را سرنگون خواهیم کرد.

سازمان رادیو و تلویزیون رژیم صهیونیستی به نقل از یک منبع آگاه شنبه شب اعلام کرد که تل آویو پذیرفته که در مرحله نخست توافق آتش‌بس و مبادله اسرا، در مورد موضوع پایان جنگ مذاکره صورت گیرد.

رئیس جمهوری آمریکا شامگاه جمعه (۱۱ خرداد) ادعا کرد که رژیم صهیونیستی یک پیشنهاد جدید برای برقراری آتش‌بس و تبادل اسرا ارائه کرده و از طرفین خواست این فرصت را از دست نداده و بر سر این پیشنهاد به توافق برسند؛ پیشنهادی که شامل آزادی اسرای صهیونیست و بازسازی غزه است.

بر اساس این طرح ادعایی، ابتدا یک آتش‌بس ۶ هفته‌ای برقرار خواهد شد که در این بازه زمانی حماس و رژیم صهیونیستی برای یافتن راهی برای پایان جنگ مذاکره خواهند کرد. با این‌ حال، اگر مذاکرات بیشتر از ۶ هفته به طول بینجامد، آتش‌بس موقت تا زمان حصول یک توافق نهایی برای پایان جنگ، تمدید خواهد شد.

رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که مرحله اول این طرح ۳ مرحله‌ای رژیم صهیونیستی که ادعا می‌کند تحویل حماس شده است، شامل آتش‌بس کامل، خروج نظامیان رژیم صهیونیستی از نواحی پرجمعیت در غزه، آزادی برخی از اسیران و تحویل اجساد برخی از اسیران، بازگشت غیرنظامیان فلسطینی به منازل خود در غزه و افزایش کمک‌های انسانی می‌شود.

همچنین مرحله دوم این طرح نیز شامل پایان دائمی خصومت‌ها، تعامل برای آزادی اسیران باقی‌مانده و خروج نظامیان رژیم صهیونیستی از غزه است.

این طرح در مرحله سوم نیز شامل طرح عمده برای بازسازی غزه و تحویل اجساد اسیران به خانواده‌هایشان است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.