بورل به شایعات پاسخ می دهد/ چین به روسیه تسلیحات می فرستد؟

امروز (شنبه) وزیر دفاع کره‌ جنوبی در اجلاس «گفتگوی شانگری-لا» در سنگاپور گفت سئول به معاهده جهانی عدم اشاعه هسته‌ای (ان.پی.تی) و نظام این معاهده اعتماد داشته و در پاسخ به تحولات هسته‌ای کره شمالی، به دنبال قدرتمندتر ساختن ائتلافش با آمریکا می‌رود.

«شین وون-سیک»، وزیر دفاع کره جنوبی در این اجلاس که بزرگترین مجمع دفاعی آسیا به حساب می‌آید، همچنین از چین خواست نقش فعال‌تری در زمینه خلع سلاح هسته‌ای شبه‌جزیره کره ایفا کند.

وزیر دفاع کره جنوبی همچنین در این سخنرانی ادعا کرد اسناد و مدارک بیشتری وجود داشته که نشان می‌دهند تسلیحات مورد استفاده روسیه در جنگ اوکراین به صورت «غیرقانونی» از کره شمالی وارد شده‌اند. او مدعی شد: «همکاری نظامی بین روسیه و کره شمالی دارد تنش‌ها را در شبه‌جزیره کره بالا برده و همچنین بر این میدان نبرد واقع در اروپا تاثیر می‌گذارد.»

خبر مرتبط
بورل طرح کنست اسرائیل علیه آنروا را محکوم کرد

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای طرح مجمع عمومی کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) برای شناسایی آژانس امدادرسانی و کاریابی سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی (آنروا) به‌ عنوان سازمان تروریستی را محکوم کرد.

شین وون سیک گفت: «اگر کره شمالی همچنان در ازای این تسلیحات فن‌آوری‌های نظامی را از روسیه به دست بیاورد، ما شاهد ریسک بالقوه ارتقای چشمگیر توانمندی‌های نظامی متعارف کره شمالی خواهیم بود.»

خبر مرتبط
بورل به علی باقری پیام داد

«جوزپ بورل» شهادت ابراهیم رییسی و حسین امیرعبداللهیان را به علی باقری سرپرست وزارت امور خارجه تسلیت گفت.

وزیر دفاع کره جنوبی در پاسخ به این سوال که آیا کره جنوبی ممکن است به سراغ دستیابی به تسلیحات هسته‌ای خودش برود گفت سئول به نظام معاهده عدم اشاعه هسته‌ای جهانی (ان.پی.تی) اعتماد دارد و یک «ائتلاف قدرتمندتر» بین آمریکا و کره جنوبی پاسخی به توسعه برنامه هسته‌ای کره شمالی است.

این در حالی است که  «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا  نیز در این اجلاس با اشاره به اتهام‌زنی‌های غربی‌ها درباره اینکه چین نیز به روسیه تسلیحات می‌دهد، گفت این اتحادیه سند و مدرکی از اینکه چین تسلیحات به روسیه می‌فرستد، در اختیار ندارد.

او اظهار کرد: «چین متعهد شده که تسلیحات برای روسیه نفرستد و ما نیز سند و مدرکی از این که چنین اتفاقی رخ می‌دهد، نداریم. اما مرز بین اقلام تسلیحاتی و غیرتسلیحاتی چندان روشن نیست چون چیزهایی هم هستند که کاربری دوگانه نظامی-غیرنظامی دارند.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: «احتمالا قطعات ساخت کشورهای غربی اعم از ایالات متحده آمریکا،‌ اروپا و بریتانیا در تولید تجهیزات نظامی روسیه مورد استفاده قرار می‌گیرند و مشکل تنها چین نیست.»

پیش از این پکن به واشنگتن هشدار داده بود که با رو آوردن به فرافکنی درباره اینکه چه کسی جنگ اوکراین را تشدید می‌کند، باعث حل و فصل بحران فعلی نخواهد شد.

«وانگ ونبین»، سخنگوی وزارت امور خارجه چین اتهام‌زنی‌های غرب به کشورش درباره اینکه به روسیه تسلیحات می‌فرستد، مردود دانسته و گفت: «چین همواره صادرات محصولات نظامی را به شیوه‌ای مسئولان و محتاطانه مدیریت کرده و به شکل سفت و سختی صادرات اقلام دارای کاربری دوگانه را کنترل می‌کند.»

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.