سازمان جهانی بهداشت قطعنامه غزه را تصویب کرد

 هدف از متنی که گروهی از کشورهای عربی از جمله تشکیلات خودگردان فلسطین روز چهارشنبه در سازمان جهانی بهداشت ارائه کردند و دارای مشکلات و نواقص فنی زیادی بود، برگزاری کنفرانس حامیان مالی نیازهای بهداشتی رو به فزونی نوار غزه و تمامی مناطق فلسطین و تنظیم گزارشی درباره بحران بهداشتی شدید در این منطقه در سایه جنگ مستمر و تخریب دیوانه‌وار مراکز بهداشتی در غزه به دست نیروهای ارتش رژیم صهیونیستی بود.

اما پیش از ارائه متن برای رای‌گیری، رژیم صهیونیستی خواستار افزودن اصلاحیه‌ای در این متن شد که شامل درخواست برای تضمین آزادسازی اسرای بازداشت شده در نوار غزه و محکومیت «استفاده حماس از بیمارستان‌های غزه برای اهداف نظامی» بود.

به گزارش خبرگزاری «سما» فلسطین، پیش از آغاز رای‌گیری روز چهارشنبه، «میراو ایلون شاهر» نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل مدعی شد، «هرگونه قطعنامه‌ای که در آن آزادی فوری و بدون قید و شرط تمامی گروگان‌ها در خواسته نشود، یک شکست اخلاقی نابخشودنی است.»

خبر مرتبط
اوباما: طرح پایان جنگ غزه عادلانه است

باراک اوباما،رئیس جمهور پیشین آمریکا در پیامی شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق)، نوشت: طرح پایان جنگ غزه که از سوی جو بایدن ارائه شد، طرحی روشن، واقع بینانه و عادلانه است.

پیش‌بینی می‌شد بیشتر کشورها علیه اصلاحیه پیشنهادی رژیم صهیونیستی رای دهند اما پس از درخواست نماینده این رژیم برای رای‌گیری به نام کشورها، به این معنی که هر کشوری باید موضعگیری خود را علناً اعلام کند، مشخص شد که این رأی‌گیری نتیجه نزدیکی خواهد داشت.

در ابتدا کشورهای عربی که این پیشنویس را ارائه کرده بودند، سعی کردند متن را پس بگیرند اما این کار بر خلاف مقررات سازمان جهانی بهداشت است و آنها متوجه شدند که مجبور هستند به متن تغییر یافته رای دهند و تنها راه‌حل این بن‌بست این بود که علیه آن رای دهند تا مانع از صدور متن تغییر یافته شوند، در نهایت آنها ترجیح دادند که اصلاحیه‌های دیگری را در رابطه با انتقاد از سیاست و حملات کورکورانه رژیم صهیونیستی به آن بیفزایند.

خبر مرتبط
استقبال رئیس کمیسیون اروپا از طرح جدید آتش‌بس در غزه

اورسولا فون در لاین رئیس کمیسیون اروپا با اشاره به طرح جدید آتش بس در غزه در پیامی در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) از طرح اعلام شده از سوی جو بایدن رئیس جمهور آمریکا برای آتش‌بس در غزه، استقبال کرد.

در این رای‌گیری تمام کشورهای عربی و اسلامی با حمایت کشورهای دیگری به ویژه روسیه و چین با این اصلاحیه مخالفت کردند اما آمریکا و کشورهای اروپایی به نفع آن رای دادند و در نهایت این متن همراه با اصلاحیه رژیم صهیونیستی با ۵۰ رای موافق در مقابل ۴۴ رای مخالف تصویب شد، در این میان ۸۳ کشور از شرکت در رای‌گیری خودداری کرده و یا در جلسه حضور نیافتند.

قرار است ۱۹۴ کشور عضو سازمان جهانی بهداشت روز جمعه در شهر ژنو در کنفرانس سالانه این سازمان حضور یابند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.