هشدار درباره درگیری ناتو با روسیه/ هنوز فرصت جلوگیری از وقوع جنگ وجود دارد

 پیتر سیجارتو وزیر خارجه مجارستان در سخنانی در نشست شورای وزیران دفاع سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) در شهر آلماتی قزاقستان با بیان اینکه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) برای یک جنگ طولانی با روسیه آماده می‌شود، تاکید کرد: اما هنوز فرصت جلوگیری از وقوع این جنگ وجود دارد.

سیجارتو با بیان اینکه قطار سریع‌السیر جنگ از ایستگاه ما قبل آخر حرکت کرده و اکنون پرسش این است که آیا هنوز فرصتی برای توقف آن وجود دارد یا خیر؟، خاطرنشان کرد: تنها یک ترمز اضطراری باقی مانده که آن انتخابات پارلمان اروپا در ماه ژوئن است.

وزیر خارجه مجارستان، افزود: مردم اروپا می‌توانند در انتخابات پارلمان اروپا به دولت‌های خود بفهمانند که نمی‌خواهند برای مدت طولانی با جنگ در اروپا زندگی کنند.

به نوشته راشا تودی، مجارستان که پیش از این خواستار آتش بس و آغاز گفت وگوهای صلح برای حل مناقشه اوکراین شده بود، از ارسال کمک‌های نظامی به کی‌یف خودداری کرده و بارها تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه مسکو را به تعویق انداخته است.

در همین ارتباط وزیر خارجه مجارستان هم که همیشه منتقد سرسخت مواضع ناتو در قبال این درگیری بوده است، پیش تر گفته بود که هیستری جنگی ضد روسیه باعث می‌شود رهبران غربی به طور فزاینده‌ای ایده‌های دیوانه‌کننده‌ای را اتخاذ کنند که می‌تواند به عواقب بدی منجر شود.

اما تعداد دیگری از کشورهای عضو ناتو مانند نروژ، فنلاند، لتونی، لهستان و بنا بر گزارش‌ها آلمان به نفع استفاده کی‌یف از موشک‌های دوربرد علیه اهدافی در خاک روسیه سخن گفته‌اند.

همچنین روز پنجشنبه اعلام شد که جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده به طور مخفیانه به اوکراین برای استفاده از سلاح‌های ارائه شده توسط آمریکا برای حمله به اهدافی در بخشی از روسیه که در نزدیکی مرز این کشور با منطقه خارکیف اوکراین قرار دارد، چراغ سبز نشان داده است.

از سوی دیگر دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین روز پنجشنبه گفت که کشورهای عضو ناتو به ویژه ایالات متحده به عمد دور جدیدی از تشدید تنش‌ها را در اطراف اوکراین برای طولانی کردن این جنگ بی‌معنی آغاز کرده‌اند.

وی همچنین هشدار داد که چنین اقداماتی عواقبی به همراه خواهد داشت و به منافع کشورهایی که تشدید تنش را ترجیح داده‌اند، آسیب خواهد رساند.

رئیس جمهور روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

ولادیمیر پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تبدیل شد.

آمریکا و کشورهای غربی در پاسخ به این اقدام روسیه، تاکنون تحریم‌های گسترده‌ای را علیه مسکو اعمال و میلیاردها دلار تسلیحات و تجهیزات نظامی به کی‌یف ارسال کرده‌اند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.