دیدار مهم وزرای دفاع چین و آمریکا/ موضوع مورد مناقشه چه بود؟

 

به گزارش الجزیره، دونگ جون و لوید آستین، به ترتیب وزیر دفاع چین و آمریکا پس از ۱۸ ماه، امروز در حاشیه «مجمع گفتمان شانگری-لا» در سنگاپور با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند.

این ملاقات پس از تماس ویدئویی اخیر طرفین در ماه آوریل، انجام شده است. وزرا و مقامات دفاعی کشورهای سراسر دنیا در مجمع سالانه «شانگری لا» شرکت می‌کنند. این اجلاس در سال‌های اخیر به شاخص و نوعی نشانگر روابط واشنگتن و پکن بدل شده است.

خبر مرتبط
خط و نشان یمن برای آمریکا و انگلیس/پاسخ دردناک در راه است

عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن با اشاره به حملات آمریکا و انگلیس به یمن از پاسخ دردناکی خبر داد که در انتظار متجاوزان است.

اجلاس امسال یک هفته پس از رزمایش نظامی چین در اطراف جزیره تایوان و هشدار به جنگ علیه این جزیره تحت حمایت آمریکا برگزار شده است. رزمایش مذکور همچنین پس از مراسم تحلیف «ویلیام لای» رئیس جدید جزیره تایوان که پکن او را «یک جدایی‌طلب خطرناک» توصیف کرده است، انجام شد.

خبر مرتبط
چراغ سبز بایدن به اوکراین/ مجوز حمله به خارکیف صادر شد؟

جو بایدن به اوکراین اجازه داد تا از تسلیحات ارائه شده توسط آمریکا برای مقابله با خط آتش نیروهای روسیه در منطقه خارکیف استفاده کند اما تاکید کرد که از این سلاح‌ها نباید برای حمله به اهدافی داخل روسیه استفاده شود.

مناقشه بر سر جزیره تایوان که چین آن را بخشی از قلمروی خود می‌داند، سرفصل اختلاف نظرات چین و آمریکاست. پکن از تعمیق فزاینده روابط دفاعی و نظامی واشنگتن در اقیانوس آرام به ویژه فیلیپین و همچنین ارسال دائمی سلاح و جنگنده به تنگه تایوان و دریای جنوبی چین، به شدت خشمگین است. پکن این اقدامات را نقض اصل «چین واحد» تلقی می‌کند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.