مقامات افغان در راه بازگشت به آغوش طالبان

کمیسیون تماس با شخصیت‌های افغان اعلام کرد «سید مبین شاه افغان» معاون وزارت دارایی دولت سابق افغانستان به این کشور بازگشته است.

خبر مرتبط
پوتین: باید واقعیت را بپذیریم/ ایجاد روابط با طالبان ضروری است

رییس جمهور روسیه به خبرنگاران گفت: افغانستان مشکلات زیادی دارد که انکارناپذیر و برای همه شناخته شده است. این که چگونه می‌توان با قدرت فعلی در افغانستان ارتباط برقرار کرد، سوال دیگری است.

در اطلاعیه منتشر شده توسط این کمیسیون آمده است، معاون وزارت دارایی دولت سابق همچنین وابسته تجاری افغانستان در واشنگتن، طراح سیاست پولی بانک مرکزی، استاد دانشگاه و همچنین رئیس دانشکده اقتصاد در دولت سابق افغانستان بوده است.

این کمیسیون همچنین افزود صافی از پزشکان نظامی «قطعه صفر یک» (واحد تحت کنترل سازمان سیا) در حکومت پیشین افغانستان نیز از آمریکا به این کشور بازگشته است.

«احمدالله وثیق» سخنگوی کمیسیون طالبان برای تماس با شخصیت‌های افغان نیز اواخر اردیبهشت ماه اعلام کرده بود تاکنون برای ۸۰۰ نفر از مقامات سابق نظامی، دولتی و نمایندگان پارلمان کارت مصونیت صادر شده است.

کمیسیون تماس طالبان با شخصیت‌های افغان حدود دو سال پیش آغاز به کار کرد و هدف تشکیل آن بازگرداندن شخصیت‌های به ویژه سیاسی دولت گذشته و تضمین امنیت عنوان شده است.

این کمیسیون چندی پیش صدور کارت‌های مصونیت را برای شخصیت‌های سیاسی پیشین آغاز کرد و علاوه بر چهره‌های سیاسی که از خارج از کشور می‌آیند، چهره‌های سیاسی سابق باقیمانده در افغانستان نیز قادر به دریافت این کارت‌ها هستند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.