واکنش آمریکا به جنایت اسرائیل در رفح: عمیقا متاسفیم

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «ما عمیقاً از تلفات غم انگیز افراد در رفح متأسفیم.» وی ادامه داد تا زمانی که یافته های نهایی تحقیقات اسرائیل را منتشر نشود، از ارزیابی های خود خودداری خواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: «به محض مشاهده گزارش‌هایی از این حادثه، ما با دولت اسرائیل تماس گرفتیم تا نگرانی عمیق خود را نسبت به آنچه رخ داده است، ابراز کنیم، اطلاعات بیشتری را درخواست کرده ایم و از آنها خواستیم تحقیقات کامل را انجام دهند.»

میلر ادعا کرد: اوایل امروز، اسرائیل نتایج تحقیقات اولیه را اعلام کرد و گفت که این حمله با استفاده از کوچکترین بمب موجود در زرادخانه آنها انجام شده است و تروریست ها را در ۱.۷ کیلومتری منطقه المواسی محل وقوع آتش سوزی هدف قرار داده است.

خبر مرتبط
تنش به اوج رسید/ استقرار تانک‌های اسرائیلی نزدیک مرز مصر

خبرنگار شبکه المیادین گزارش داد که تانک‌های رژیم صهیونیستی در یک منطقه باستانی در نزدیکی مرز مصر مستقر شده اند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادعا کرد: «ارتش اسرائیل به بررسی این موضوع ادامه می دهد و قول داده است که تحقیقات آن سریع، جامع و شفاف باشد. ما آن نتایج را از نزدیک دنبال خواهیم کرد و ما همچنان بر تعهد اسرائیل برای رعایت کامل قوانین بشردوستانه بین‌المللی، به حداقل رساندن تأثیر عملیات آنها بر غیرنظامیان و به حداکثر رساندن جریان کمک‌های بشردوستانه به نیازمندان تأکید خواهیم کرد.»

میلر با اشاره به ادعای اسرائیل مبنی بر اینکه ممکن است یک انبار تسلیحات در آن نزدیکی وجود داشته باشد، مدعی شد که "کشف علت واقعی آتش سوزی" مهم است.

ارتش اسرائیل ۲۶ می ( ۶ خرداد ماه جاری) با حمله به اردوگاه آوارگان در شهر رفح در جنوب نوار غزه دست کم ۴۱ فلسطینی از جمله زنان و کودکان را شهید و ده‌ها نفر دیگر را زخمی کرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد عصر امروز سه شنبه به وقت محلی (نیویورک) نشستی غیر علنی به درخواست کشور الجزایر درباره حمله اسرائیل به رفح پشت درهای بسته برگزار می کند.

دیوان بین المللی دادگستری روز جمعه با ۱۳ رای موافق و ۲ رای مخالف حکم توقف فوری عملیات نظامی رژیم اسرائیل در رفح را صادر کرد و بازگشایی گذرگاه رفح را برای ورود کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه خواستار شد.

به گزارش ایرنا، گروه‌های مقاومت فلسطین ۱۵ مهرماه ۱۴۰۲برابر با هفتم اکتبر ۲۰۲۳، عملیات غافلگیرکننده‌ای با نام «طوفان الاقصی» را از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع رژیم اسرائیل آغاز کردند که پس از ۴۵ روز نبرد و درگیری، سوم آذرماه ۱۴۰۲ برابر با ۲۴ نوامبر ۲۰۲۳، میان اسرائیل و حماس آتش بس موقت چهار روزه یا همان وقفه برای تبادل اسرا میان حماس و اسرائیل برقرار شد. این وقفه یا آتش بس موقت هفت روز طول کشید و سرانجام ۱۰ آذر برابر با اول دسامبر ۲۰۲۳ به پایان رسید و رژیم اسرائیل حملات علیه غزه را از سرگرفت.

کابینه جنگ رژیم اسرائیل ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ برابر با ۶ می ۲۰۲۴ نیز به رغم مخالفت‌های بین‌المللی، حمله زمینی به شهر رفح واقع در جنوب نوار غزه را تائید کرد و ارتش این رژیم، از ۱۸ اردیبهشت بخش فلسطینی گذرگاه رفح در شرق این شهر را اشغال کرده‌ است و بدین ترتیب، رفح شاهد حملات هوایی و گلوله باران شدید رژیم اسرائیل در تمامی مناطق خود از جمله مناطق مسکونی بوده و این رژیم با حمله به سمت گذرگاه رفح، تنها دروازه فلسطینیان غزه را به روی جهان بسته است.

اسرائیل همچنین به بهانه نابودی حماس به شهر مرزی رفح، جایی که بیش از یک میلیون فلسطینی پناه گرفته‌اند، حمله کرده است که این موضوع باعث نگرانی های بین المللی شده چرا که وضعیت نوار غزه را وخیم‌تر می‌کند.

اسرائیل طی این مدت دستاوردی غیر از قتل‌عام، ویرانی، جنایت‌های جنگی، نقض قوانین بین‌المللی، بمباران نهادهای امدادرسان و تحمیل قحطی و گرسنگی در این منطقه نداشته است.

وزارت بهداشت غزه در دویست و سی‌ و پنجمین روز جنگ، اعلام کرد که از آغاز عملیات طوفان الاقصی هفتم اکتبر (۱۵ مهرماه) تا به امروز به ۳۶ هزار و ۹۶ نفر افزایش یافته و آمار مجروحان این جنایات نیز به ۸۱ هزار و ۱۳۶ نفر رسیده است.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.