اتحاد در راه است؟/اعتراف لاوروف به قدرت طالبان در افغانستان

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه درباره چرایی بررسی مسکو برای حذف طالبان از فهرست گروه‌های ممنوعه این کشور تصریح کرد: این تصمیم بر اساس درک واقعیت‌های میدانی است، چرا که آنها قدرت واقعی در افغانستان هستند.

خبر مرتبط
هشدار قرمز پاکستان به افغانستان/ سران طالبان را تحویل دهید!

وزیر کشور پاکستان خطاب به طالبان هشدار داد اگر کابل سران «تحریک طالبان» را تحویل ندهد، اسلام‌آباد اقدام یکجانبه خواهد کرد.

وی افزود: نه ما و نه چین هرگز سفارت خود را در افغانستان مسدود نکردیم، سفیر افغانستان در کنار دیگر سفیران اعتبارنامه خود را به رئیس‌جمهور چین سپرد و اخیراً قزاقستان نیز تصمیم گرفت که نام افغانستان را از فهرست ممنوعه حذف کند، ما نیز همین تصمیم را داریم.

به گزارش «مینت پرس»، لاوروف ادامه داد: مسئله اصلی این است که طالبان قدرت واقعی است، ما نسبت به افغانستان بی‌تفاوت نیستیم، مهم‌تر از همه، متحدان ما در آسیای مرکزی نیز در برابر افغانستان بی‌تفاوت نیستند.

روز گذشته «ضمیر کابلوف» نماینده ویژه پوتین در امور افغانستان در یک نشست خبری گفت وزارت دادگستری و وزارت امور خارجه روسیه به کرملین پیشنهاد داده‌اند تا طالبان را از فهرست سازمان‌های ممنوعه در این کشور حذف کند.

وی افزود بررسی این دو وزارتخانه در مورد حذف وضعیت طالبان به عنوان یک گروه ممنوعه تکمیل شده و نتایج کار به کاخ کرملین منتقل شده است.

کابلوف همچنین تصریح کرد: این یک روند ضروری قبل از به رسمیت شناختن حکومت طالبان است.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.