توزیع کنندگان شکر بالاتر از نرخ مصوب نقره‌داغ می‌شوند

رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفت: با توجه به هزینه های تولید و منطقی نبودن قیمت شکر فله، محصول بالاتر از نرخ مصوب عرضه می‌شود که همین امر منجر به اعمال جرایم برخی توزیع کنندگان شده است.

رضا کنگری در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: قیمت مصوب هرکیلو شکر فله ۴۲ هزار و ۵۰۰ تومان و شکر بسته بندی یک کیلویی ۴۹ هزار و ۵۰۰ تومان است، اما قیمت شکر فله غیرکارشناسی شده که همین امر منجر به آشفتگی بازار شکر شده است.

او قیمت منطقی هرکیلو شکر فله را ۴۵ هزار و ۹۸۰ تومان اعلام کرد و افزود: با توجه به نرخ مصوبی که برای شکر فله در بازار اعلام نشده است، شکر تا ۴۸ هزارتومان در بازار عرضه می‌شود که در نهایت عرضه شکر خارج از شبکه منجر به اخذ جرایم برای واحدهای صنفی متخلف شده است. این درحالی است که اگر برمبنای آنالیز قیمت ارائه شود، همانند سنوات گذشته بازار با ثبات می‌رسد.

کنگری با بیان اینکه کمبودی در عرضه برنج نداریم، افزود: قیمت کنونی هرکیلو برنج ایرانی هاشمی ۱۱۵ تا ۱۲۰ هزارتومان، ارقام پرمحصول ۶۰ تا ۶۵ هزارتومان و برنج خارجی ۴۵ تا ۵۰ هزار تومان است که با احتساب ۱۵ درصد سود باید در خرده فروشی عرضه شود که نسبت به ابتدای سال ۲۰ تا ۲۵ درصد رشد داشته است.

رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی درباره آخرین وضعیت بازار حبوبات افزود: قیمت حبوبات وارداتی همچون عدس و لوبیا قرمز ۵۰ تا ۶۰ درصد رشد داشته است.

او از افزایش ۲۳ درصدی قیمت چای خبر داد و گفت: ارزش افزوده چای از یک درصد به ۱۰ درصد افزایش یافت، اما هنوز اعمال نشده که همین امر منجر به توزیع قطره.چکانی شده است. با اعمال افزایش ۲۳ درصدی قیمت چای بسته‌بندی نیم کیلویی به ۳۱۹ هزار و ۹۰۰ تومان رسید.

کنگری گفت: در حال حاضر عرضه و تقاضا در بازار اقلام اساسی برابری می‌کند که فراوانی کالا در کنار رکود بازار موجب شده تا نوسان قیمتی نداشته باشیم.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.