تاکید اتحادیه اروپا بر توقف عملیات نظامی در رفح/  حکم دیوان بین‌المللی دادگستری الزام‌آور است

یانز لونارچیچ  جمعه شب در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: از دستور دیوان بین‌المللی دادگستری به اسرائیل برای توقف عملیات نظامی در رفح و بازگشایی گذرگاه رفح به منظور ورود کمک‌های بشردوستانه و خدمات اساسی مطلع شدم.

این مقام اروپایی تاکید کرد: احکام دیوان بین‌المللی دادگستری الزام‌آور است و طرف‌ها باید از آنها تبعیت کنند. انتظار دارم که حکم دادگاه فوری به طور کامل اجرا شود.

قاضی «نواف سلام» رئیس دیوان بین‌المللی دادگستری جمعه گفت که آفریقای جنوبی از دادگاه در خصوص اتخاذ تدابیر اضافی با توجه به عملیات‌های نظامی در رفح درخواست کرده است.

وی افزود: طبق معاهده منع نسل‌کُشی، هر گونه عملیاتی در رفح ممکن است به تخریب جزئی یا کلی در این شهر منجر شود و اسرائیل بایستی فورا حملات نظامی به رفح را متوقف کند؛ از دیدگاه ما هر گونه عملیات نظامی در رفح، موجب ویرانی کلی در منطقه خواهد شد.

هفته گذشته، آفریقای جنوبی از دیوان بین‌المللی دادگستری که در لاهه مستقر است و همچنین به عنوان «دادگاه جهانی» شناخته می شود، خواست دستور توقف تهاجم (رژیم) اسرائیل به غزه و به ویژه رفح را صادر کند. این کشور تاکید کرد که لازم است بقای مردم فلسطین تضمین شود.

از سوی دیگر، دادستان ارشد دیوان بین‌المللی دادگستری درخواستی برای صدور حکم بازداشت «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و چند مقام ارشد این رژیم ارایه کرد.

کریم خان در بیانیه‌ای که پس از بیش از هفت ماه جنگ در غزه صادر شد، گفت: دلایل منطقی نشان می‌دهد که نتانیاهو و دیگر مقام‌های ارشد اسرائیل به جنایت علیه بشریت متهم هستند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.