امید به زندگی در این کشور کاهش یافت

مطالعه جدید «موسسه فدرال تحقیقات جمعیت» و «موسسه ماکس پلانک» در آلمان نشان می‌دهد میانگین امید به زندگی در این کشور کاهش یافته به طوری که مردم آلمان به طور متوسط ۱.۷ سال کمتر از مردم سایر کشورها در غرب اروپا عمر می‌کنند و این در حالی است که میانگین امید به زندگی در اسپانیا ۸۳.۲ سال و در آلمان ۸۰.۵ سال است.

به گفته کارشناسان، این شکاف در میانگین امید به زندگی در آلمان، در مقایسه با سایر کشورهای اروپای غربی در دو دهه گذشته افزایش یافته است.

بر اساس این مطالعه که داده‌های ۱۵ کشور اروپای غربی از جمله سوئیس، اتریش، دانمارک، انگلیس و فنلاند را مورد بررسی قرار داده، آلمان در سال ۲۰۰۰ میلادی حدود ۰.۷ سال از میانگین امید به زندگی، در مقایسه با کشورهای دیگر اروپای غربی عقب بود و این شکاف تا سال ۲۰۲۲ به ۱.۷ سال افزایش یافت.

در حالی که میزان مرگ و میر در افراد زیر ۵۰ سال در آلمان با سایر کشورهای غرب اروپا برابر است، ولی این نرخ در میان افراد ۶۵ ساله به بالا در این کشور بسیار بیشتر برآورد می‌شود.

در عین حال زنان در آلمان به ویژه زنان بالای ۷۵ سال، نسبت به همسالان خود در سایر کشورهای اروپای غربی، نرخ مرگ و میر بیشتری دارند. مرگ و میر مردان آلمانی در سنین میان ۵۵ تا ۷۴ سال فاصله زیادی با همسالان آنها در سایر کشورهای اروپایی دارد.

به گزارش دویچه وله، کارشناسان می‌گویند این تفاوت را می‌توان به ویژه به دلیل نرخ بالاتر مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی در آلمان توضیح داد. آنها تاکید می‌کنند پیشگیری از این بیماری‌ها به خصوص از طریق کنترل مصرف تنباکو و سیگار و رواج تغذیه سالم و تشخیص زودهنگام بیماری‌های قلبی عروقی برای افزایش میانگین امید به زندگی بسیار ضروری است.

این مطالعه همچنین نشان داد در حال حاضر مردم سوئیس با ۸۳.۵ سال، بیشترین میانگین امید به زندگی را در اروپای غربی دارند. همچنین میانگین امید به زندگی در اسپانیا ۸۳.۲ سال و در آلمان ۸۰.۵ سال است.

متوسط طول عمر یا میانگین عمر (Life Expectancy) یک شاخص آماری است که نشان می‌دهد افراد یک جامعه به‌ طور میانگین چقدر عمر می‌کنند یا به عبارت دیگر، انتظار می‌رود چقدر عمر کنند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.