ادای احترام مقامات قفقاز و آسیای میانه به شهدای خدمت+عکس

علی اسدوف نخست‌وزیر آذربایجان در دیدار با محمد مخبر سرپرست ریاست جمهوری ایران، مراتب تسلیت خود را از طرف رئیس‌جمهور، دولت و مردم جمهوری آذربایجان ابراز کرد.

هیئت جمهوری آذربایجان شامل جیحون بایراموف وزیر امور خارجه و همچنین اعضای کارگروه روابط بین‌المجالس جمهوری آذربایجان و ایران شامل عزیز علی اکبروف، جوانشیر پاشازاده، جبی قلی اف و دیگر مقامات می‌باشد.

همچنین الهام علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان با حضور در سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو شهادت سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران و حسین امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه را تسلیت گفت.

1403030312361630830133884

سپس رئیس‌جمهور الهام علی‌اف در گفتگو با سید جعفر آقایی معاون کاردار سفارت جمهوری اسلامی ایران گفت: درگذشت دلخراش رئیس‌جمهوری اسلامی ایران جناب آقای سید ابراهیم رئیسی و همراهانش همه ما را به شدت تکان داد. خداوند رحمتشان کند. این یک ضرر بزرگ است. این ضایعه نه‌ تنها مردم و کشور ایران را متأثر کرده، بلکه کل جهان اسلام را نیز متأثر کرده است.

علی اف: مطمئنم تمام توافقات صورت گرفته بین ایران و آذربایجان عملیاتی می‌شود

علی‌اف تأکید کرد: سید ابراهیم رئیسی دولتمردی بزرگ، سیاستمداری برجسته و شخصیتی بزرگ بود که اعتماد مردم ایران را جلب کرد. ملاقات‌های زیادم با او تأثیر زیادی بر من گذاشت. آخرین دیدارمان دیداری تاریخی بود. هم من و هم او این دیدار را یک دیدار تاریخی نامیدیم. مشارکت ما در افتتاح یک پروژه بزرگ زیربنایی در مرز دولتی نشان داد که روابط ایران و آذربایجان چقدر مستحکم است و این پیام بسیار روشنی برای مردم ما و تمام جهان بود که ما دوست و برادر هستیم و این دوستی را ادامه خواهیم داد.

وی خاطرنشان کرد: وقوع این فاجعه البته درد بزرگی است، هم برای نزدیکانش و هم کسانی که او را می‌شناختند. اما آنچه باعث آرامش می‌شود این است که او زندگی خود را وقف پیشرفت مردم ایران کرد. او نقش ویژه‌ای در دفاع از منافع ملی کشور ایران داشت. وی چه در دوران ریاست جمهوری خود و چه در دوره‌های قبل از آن برای بهبود رفاه مردم ایران تلاش کرد و در حفظ منافع ملی نقش اساسی داشت.

رئیس‌جمهور آذربایجان اظهار داشت: همانطور که می‌دانید قبل از فاجعه بیش از دو ساعت باهم بودیم. در دیدار دوجانبه که بیش از یک ساعت به طول انجامید، بسیاری از موضوعات مهم مورد بحث و بررسی قرار گرفت. مسیرهای آینده توسعه روابط ایران و آذربایجان بار دیگر مورد تأیید قرار گرفت و بار دیگر اراده قوی سیاسی دو طرف نشان داده شد. در همان زمان، تبادل‌نظر گسترده‌ای در مورد پروژه‌های زیرساختی خاص داشتیم و تصمیمات مهمی اتخاذ شد. من مطمئن هستم که افرادی که در آن جلسه شرکت کردند این را به رئیس جدید دولت ایران خواهند رساند. من مطمئن هستم که تمام توافقات انجام شده اجرا خواهد شد. چرا که این بر اساس خواست مردم ایران و آذربایجان است و ما در گفتگو با رئیس‌جمهور فقید اراده قاطع خود را اعلام کردیم که از این به بعد پروژه‌های بزرگ دوجانبه و چندجانبه انجام خواهد شد.

علی‌اف تأکید کرد: سید ابراهیم رئیسی جان خود را فدای آبادانی ایران کرد و در یاد و خاطره ما، در یاد مردم ایران و مردم آذربایجان، به عنوان شخصیتی درخشان، دولتمرد بزرگ و دوست دولت و مردم آذربایجان باقی خواهد ماند.

پاشینیان: خللی در روابط ایران و ارمنستان پیش نمی آید

نیکول پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان نیز در دیدار با رهبر انقلاب اسلامی مراتب تأثر و همدردی ملت و دولت ارمنستان را اعلام کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار ضمن قدردانی از ابراز همدردی نخست‌وزیر ارمنستان، به مشترکات تاریخی و جغرافیایی و منافع مشترک ایران و ارمنستان اشاره کردند و گفتند: سیاست جمهوری اسلامی ایران مبنی بر گسترش روزافزون روابط با ارمنستان، تحت هدایت آقای مخبر ادامه پیدا خواهد کرد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تأکید نخست‌وزیر ارمنستان مبنی بر راهبردی بودن روابط دو کشور افزودند: تأکید اینجانب مبنی بر گسترش همکاری‌ها ناظر بر راهبردی بودن روابط است اما مهم این است که روابط ایران و ارمنستان مخالفینی دارد که بر همین اساس باید مسائل مربوط به دو کشور با دقت و مراقبت انجام شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: رئیس‌جمهور فقید ما نسبت به مسائل مرزی مربوط به ارمنستان و حوادث اطراف این قضیه، بسیار حساس بود و باید این حساسیت‌ها و مراقبت‌ها همچنان لحاظ شوند و ما باید خودمان بتوانیم منافع خود را تأمین کنیم.

آقای نیکول پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان نیز در این دیدار گفت: ما از شنیدن خبر درگذشت رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه ایران و همراهان ایشان در سانحه هوایی شوک‌زده شدیم و در بهت هستیم اما همانگونه که حضرتعالی گفتید، مطمئنیم که تحت هدایت‌ها و رهبری شما خللی در امور ایران به‌وجود نخواهد آمد.

رئیس جمهور تاجیکستان: رئیسی سیاستمداری ورزیده و قابل اعتماد بود

رئیس‌جمهور تاجیکستان در حاشیه مراسم ادای احترام سران و مقامات کشورهای خارجی به رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه فقید ایران با محمد مخبر سرپرست ریاست جمهوری دیدار و شهادت این دو مقام عالی‌رتبه جمهوری اسلامی ایران را تسلیت گفت.

محمد مخبر دیدار رئیس‌جمهور تاجیکستان در حاشیه مراسم ادای احترام سران و مقامات کشورهای خارجی به رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه فقید ایران ضمن قدردانی از ابراز همدردی دولت و ملت تاجیکستان با دولت و ملت ایران، توسعه روابط با کشورهای اسلامی، همسایه و همسو را از مهمترین دستاوردهای شهید آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی برشمرد و افزود: ایران و تاجیکستان ظرفیت‌های قابل‌توجهی به ویژه در بخش تجاری و اقتصادی برای تقویت همکاری دارند که به‌رغم این ضایعه تلخ و تاسف‌بار باید از این ظرفیت‌ها در راستای ارتقای هر چه بیشتر روابط بهره‌ برد.

امامعلی رحمان رئیس‌جمهور تاجیکستان نیز در این دیدار ضمن ابراز تأسف و تألم عمیق از این ضایعه غم‌انگیز گفت: دکتر رئیسی سیاستمداری ورزیده و قابل‌اعتماد بود و دولت و ملت تاجیکستان هیچ‌گاه یاد او را فراموش نخواهند کرد.

رئیس‌جمهور تاجیکستان ضمن تمجید از سیاست منطقه‌ای شهید آیت‌الله رئیسی در حفظ و تقویت پایه‌های دوستی و همکاری میان کشورهای اسلامی و همسایه گفت: طی پنج دیداری که در این مدت با ایشان داشتم توافقات همکاری بسیار خوبی میان دو کشور منعقد شد که امیدواریم با اجرای کامل آن‌ها شاهد ارتقای بیش از پیش روابط دو کشور باشیم.

امامعلی رحمان با اشاره به علاقه شخصی خود به رئیس‌جمهور شهید کشورمان تصریح کرد: در این روزهای غم‌انگیز و تلخ به ایران آمده‌ام تا در کنار مردم کشور دوست و برادرمان باشیم.

نخست وزیر ازبکستان حامل پیام تسلیت رئیس جمهور 

عبدالله عارفوف، نخست‌وزیر ازبکستان به همراه هیئتی برای شرکت در مراسم بزرگداشت رئیس‌جمهور شهید و شهدای خدمت، روز چهارشنبه وارد تهران شد. یک روز قبل وی با حضور در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در ازبکستان، ضمن امضای دفتر یادبود به مقام شامخ شهیدان والامقام کشورمان ادای احترام کرد.

همچنین شوکت میرضایف، رئیس‌جمهور ازبکستان با صدور پیامی، شهادت دلخراش «آیت‌الله رئیسی»، رئیس‌جمهور شهید کشورمان و تیم همراه ایشان را تسلیت گفت.

رهبر ملی ترکمنستان در تهران

قربانقلی بردی محمداف، رهبر ملی ترکمنستان روز چهارشنبه برای حضور در آیین ادای احترام بر پیکر سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری شهید با استقبال جواد اوجی، وزیر نفت وارد تهران شد.

رئیس جمهور قرقیزستان: رئیسی زندگی خود را وقف میهنش کرد

صدیر جپاروف رئیس‌جمهوری قرقیزستان در پی شهادت آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری، و هیئت همراه در سانحه سقوط بالگرد، با حضور در سفارت ایران در بیشکک ، ضمن اهدای گل، با مردم و دولت ایران ابراز همدردی کرد و گفت: رئیسی فرزند وفادار کشورش بود که زندگی خود را وقف خدمت به میهن کرد.

حضور معاون رئیس مجلس قزاقستان در تهران

از طرف قزاقستان، رئیس مجلس قزاقستان جهت ابراز تأسف و تسلیت در تهران حضور یافت.

نخست وزیر گرجستان نیز آمد

ایراکلی کوباخیدزه نخست وزیر گرجستان نیز برای شرکت در مراسم بزرگداشت شهیدان سید ابراهیم رئیسی و حسین امیرعبداللهیان که در سالن اجلاس سران برگزار شد با استقبال زارع‌پور، وزیر ارتباطات وارد تهران شد.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.