دیدار سران موساد و سیا/مهمانان دیدار سرنوشت‌ساز برای غزه

به گفته این مقام مسؤول، هدف از این نشست بررسی راه‌های از سرگیری مذاکرات برای آزادی اسیران صهیونیست است.

طبق گزارش خبرگزاری فلسطینی «سما»، این مقام همچنین گفت که احتمال حضور مقامات قطری و مصری نیز در این نشست وجود دارد اما این موضوع هنوز تایید نشده است.

آکسیوس نیز به نقل از مقامات آمریکایی و صهیونیست گزارش داد که ویلیام برنز در تلاش برای احیای مذاکرات درباره نوار غزه به اروپا سفر خواهد کرد.

مقامات اشاره کردند که برنز در روزهای آینده در اروپا با دیوید بارنیا و محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، نخست‌وزیر قطر دیدار خواهد کرد تا در مورد چشم‌انداز از سرگیری مذاکرات بر سر توافق تبادل اسرا بین اسرائیل و حماس و آتش‌بس در غزه گفت‌وگو کند.

آکسیوس به نقل از مقامات صهیونیست نوشت که کابینه جنگ اشغالگران اخیرا با گسترش اختیارات تیم مذاکره کننده موافقت کرده است.

یک مقام ارشد صهیونیست در این باره گفت که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و وزیران شب گذشته در جلسه کابینه جنگ تصمیم گرفتند تا وظایف تیم مذاکره کننده را گسترش دهند.

این مقام همچنین اظهار داشت که با وجود این، مطمئن نیست که در مذاکرات درباره معامله اسیران پیشرفتی حاصل شود.

در این راستا رهبران تشکیلات نظامی در اراضی اشغالی خواستار انعقاد قرارداد تبادل اسرا در اسرع وقت شدند، حتی اگر بهای آن بحثی پیشنهادی باشد که حماس با آن موافقت کرد.

سازمان رادیو و تلویزیون رسمی به نقل از منابعی گزارش داد که کابینه جنگ تیم مذاکره کننده را موظف کرد تا یک پیشنهاد مشخص اسرائیلی را برای ارائه به میانجیگران تدوین کند.

در روزهای اخیر، مذاکره کنندگان اسرائیلی پیشنهاد جدیدی ارائه کرده‌اند که در مقایسه با آخرین پیشنهاد ارائه شده برای مذاکره در قاهره، برخی امتیازدهی‌ها را در بر می‌گیرد.

به گفته مقامات، این امتیازات مربوط به تعداد اسیران زنده است که قرار است در مرحله اول معامله آزاد شوند.

این مقامات همچنین اشاره کردند که مشخص نیست میانجی‌های مصری در نشست آتی در اروپا شرکت خواهند کرد یا خیر.

مذاکرات غیرمستقیم بین نمایندگان اسرائیل و حماس در قاهره و دوحه با میانجیگری مصر، قطر و آمریکا انجام شد و هنوز به توافق منتهی نشده است.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.