نروژ: به رسمیت شناختن فلسطین اقدام درستی است

«اسپن بارت اید» وزیر خارجه نروژ در دفاع از تصمیم کشورش برای به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطین گفت که این اقدامی درست است.

وی افزود: همانطور که شاهد هستیم حمله وحشتناک به اسرائیل، خشونت افراطی در غزه، خشونت شهرک‌نشینان در کرانه باختری و بطور کلی اوضاع در حال خارج شدن از کنترل است.

«یوناس گار استوره» نخست وزیر نروژ چهارشنبه اعلام کرد که کشور فلسطین را تا ۲۸ ماه می (۸خرداد) به رسمیت خواهد شناخت.

خبر مرتبط
واکنش آمریکا به اقدام ۳ کشور اروپایی برای به‌رسمیت شناختن فلسطین

اقدام روز چهارشنبه کشورهای ایرلند، نروژ و اسپانیا در به‌رسمیت‌شناختن کشور فلسطین با واکنش واشنگتن مواجه شد و «جان کربی» سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت دولت آمریکا مخالف «به‌رسمیت شناختن یکجانبه» در این رابطه است.

وی خواستار حل مساله فلسطین از طریق شروع دوباره فرایند سازش شد و گفت: راه حل مساله فلسطین، سیاسی است و برای راهکار (موسوم به) دو دولتی تلاش می‌کنیم.

استوره ابراز امیدواری کرد که اقدام نروژ در به رسمیت شناختن کشور فلسطین برای دیگر کشورها نیز الهام بخش شود و آنها نیز این کار را انجام دهند.

«پدرو سانچز» نخست وزیر اسپانیا نیز چهارشنبه اعلام کرد که مادرید کشور فلسطین را در ۲۸ ماه می به رسمیت خواهد شناخت.

خبر مرتبط
اعلام آمادگی این کشور اروپایی برای استقرار سلاح‌های هسته‌ای

نخست وزیر سوئد گفت: در زمان وقوع جنگ آمادگی استقرار سلاح‌های هسته‌ای را داریم.

براساس گزارش «آیریش ایندیپندنت»، دولت ایرلند نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که دوبلین در ۲۸ ماه می فلسطین را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت خواهد شناخت.

در همین حال، تارنمای «تی ار تی ورلد» نوشت، تماس بین ایرلند، اسپانیا، اسلوونی و مالت، با توجه به اینکه این کشورها به طور مشترک کشور فلسطین را به رسمیت می شناسند، افزایش یافته است.

جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا چهارشنبه شب در واکنش به تلاش برخی کشورهای اروپایی برای به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطین در ایکس نوشت: از موضع امروز ۲ عضو اتحادیه اروپا - ایرلند و اسپانیا – و همچنین نروژ درباره شناسایی کشور مستقل فلسطینی مطلع هستم.

وی افزود: من بطور خستگی ناپذیری در چارچوب «سیاست خارجی و امنیتی مشترک» با همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای اشاعه یک موضع مشترک مبتنی بر راه‌حل دو دولتی همکاری می‌کنم.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.