به رسمیت شناختن رسمی کشور مستقل فلسطین ازسوی ایرلند

دولت ایرلند اعلام کرده است که به صورت رسمی امروز چهارشنبه کشور فلسطین را به رسمیت خواهد شناخت.

رویترز گزارش داد، پیشتر وزیر امور خارجه ایرلند اعلام کرده بود که کشورش تا پایان ماه جاری میلادی کشور فلسطین را به عنوان یک دولت مستقل به رسمیت خواهد شناخت.

دو روز پیش نیز نخست‌وزیر اسلوونی خبر داده بود که این کشور ماه آینده کشور مستقل فلسطینی را به رسمیت خواهد شناخت.

«رابرت گلوب»، نخست وزیر اسلوونی در گفت‌وگو با شبکه خبری سی ان ان، با ابراز تأسف از اوضاع انسانی در نوار غزه، اوضاع باریکه را فاجعه بار خواند.

نخست وزیر اسلوولنی با اشاره به نقض قوانین حقوق بشری در غزه اعلام کرد که در ماه آینده میلادی کشور مستقل فلسطین را به رسمیت خواهد شناخت.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد که اختلاف در مواضع کشورهای اروپایی به برقراری صلح کمکی نمی‌کند.

خبر مرتبط
حماس به اقدامات رژیم صهیونیستی علیه آسوشیتدپرس واکنش نشان داد

عزت الرشق، عضو ارشد حماس در سخنانی تاکید کرد که رژیم اشغالگر از چیزی بیشتر از حقیقت و مقاومت وحشت ندارد.

پیش از این، در ماه مارس، مقامات کشورهای اسپانیا، ایرلند، اسلوونی و مالت در بیانیه‌ای مشترک اعلام کرده بودند که آماده به‌رسمیت‌شناختن کشور فلسطین هستند.

هفته گذشته نیز، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سخنانی اعلام کرد که اسپانیا، ایرلند و اسلوونی قصد دارند در ۲۱ ماه مه کشور فلسطین را به‌رسمیت بشناسند و سایر کشورها نیز می‌توانند از آن پیروی کنند.

روز گذشته نیز روزنامه عبری زبان یسرائیل هیوم تاکید کرد که هدف از عملیات نظامی علیه رفح آنگونه که برخی اعضای کابینه جنگ رژیم صهیونیستی گفته‌اند، ازسرگیری مذاکرات مبادله اسرا است.

این روزنامه اشاره کرد که این بار برخی وزرا آماده موافقت با آزادی تعداد کمتری از اسرای زنده اسرائیلی هستند اما نه به قیمت پایان جنگ و امیدوار هستند که فشار نظامی در جریان عملیات رفح حماس را وادار کند تا به طرح آتش‌بس بله بگوید.

یسرائیل هیوم تاکید کرد که با این حال، تا این لحظه کابینه جنگ هیچ طرح و پیشنهاد قانع کننده‌ای ارائه نداده که بتواند حماس را به میز مذاکرات بازگرداند و احتمالاً در جلسه فردای کابینه جنگ این مسئله و تشدید حملات به رفح بررسی شود.

شبکه عبری زبان کان نیز اعلام کرد که ارتش رژیم صهیونیستی در حال تشدید حملات علیه رفح است و نظامیان اسرائیلی پیشروی در امتداد محور فیلادلفیا را آغاز کردند.

خبر مرتبط
افشای جزئیات بسته پیشنهادی سالیوان به نتانیاهو درباره عربستان و غزه

رادیو ارتش رژیم صهیونیستی در گزارشی در این رابطه اعلام کرد، به جزئیات بسته پیشنهادی جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا دست یافته است که در بر گیرنده پیشنهاد پایان جنگ، سازش با عربستان و سرمایه گذاری میلیاردی در غزه است تا افق‌های جدیدی از همکاری در منطقه باز شود.

پایگاه خبری عبری زبان ۰۴۰۴ هم بیان کرد که هرتزی هلیوی رئیس ستاد کل ارتش رژیم صهیونیستی گفته ما به دنبال استرداد زنده اسرا و انتقال اجساد اسرای کشته شده به اسرائیل هستیم.

هلیوی تصریح کرد که ما حاضریم برای استرداد اجساد اسرای کشته شده در غزه و دفن آن‌ها در اسرائیل دست به عملیاتی خطرناک و پیچیده بزنیم و این از ارزش زیادی برخوردار است.

لازم به ذکر است که رژیم صهیونیستی در آخرین دور مذاکرات با وجود موافقت حماس با طرح پیشنهادی واسطه‌ها، حاضر به پذیرش این طرح نشد و به جای آن عملیات نظامی علیه رفح را آغاز کرد به گمان اینکه می‌تواند از این عملیات به عنوان اهرم فشاری بر حماس و مقاومت و مجبور ساختن آنان به پذیرش آتش‌بس موقت و مبادله اسرا بدون توقف کامل جنگ و خروج نیروهای اشغالگر از غزه استفاده کند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.