هدف اصلی اسرائیل از عملیات نظامی علیه رفح

روزنامه عبری زبان یسرائیل هیوم تاکید کرد که هدف از عملیات نظامی علیه رفح آنگونه که برخی اعضای کابینه جنگ رژیم صهیونیستی گفته‌اند، ازسرگیری مذاکرات مبادله اسرا است.

مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین گزارش داد، این روزنامه اشاره کرد که این بار برخی وزرا آماده موافقت با آزادی تعداد کمتری از اسرای زنده اسرائیلی هستند اما نه به قیمت پایان جنگ و امیدوار هستند که فشار نظامی در جریان عملیات رفح حماس را وادار کند تا به طرح آتش‌بس بله بگوید.

یسرائیل هیوم تاکید کرد که با این حال، تا این لحظه کابینه جنگ هیچ طرح و پیشنهاد قانع کننده‌ای ارائه نداده که بتواند حماس را به میز مذاکرات بازگرداند و احتمالاً در جلسه فردای کابینه جنگ این مسئله و تشدید حملات به رفح بررسی شود.

شبکه عبری زبان کان نیز اعلام کرد که ارتش رژیم صهیونیستی در حال تشدید حملات علیه رفح است و نظامیان اسرائیلی پیشروی در امتداد محور فیلادلفیا را آغاز کردند.

پایگاه خبری عبری زبان ۰۴۰۴ هم بیان کرد که هرتزی هلیوی رئیس ستاد کل ارتش رژیم صهیونیستی گفته ما به دنبال استرداد زنده اسرا و انتقال اجساد اسرای کشته شده به اسرائیل هستیم.

خبر مرتبط
حماس به اقدامات رژیم صهیونیستی علیه آسوشیتدپرس واکنش نشان داد

عزت الرشق، عضو ارشد حماس در سخنانی تاکید کرد که رژیم اشغالگر از چیزی بیشتر از حقیقت و مقاومت وحشت ندارد.

هلیوی تصریح کرد که ما حاضریم برای استرداد اجساد اسرای کشته شده در غزه و دفن آن‌ها در اسرائیل دست به عملیاتی خطرناک و پیچیده بزنیم و این از ارزش زیادی برخوردار است.

لازم به ذکر است که رژیم صهیونیستی در آخرین دور مذاکرات با وجود موافقت حماس با طرح پیشنهادی واسطه‌ها، حاضر به پذیرش این طرح نشد و به جای آن عملیات نظامی علیه رفح را آغاز کرد به گمان اینکه می‌تواند از این عملیات به عنوان اهرم فشاری بر حماس و مقاومت و مجبور ساختن آنان به پذیرش آتش‌بس موقت و مبادله اسرا بدون توقف کامل جنگ و خروج نیروهای اشغالگر از غزه استفاده کند.

از سوی دیگر، مجاهدان گردان‌های قسام در اطراف مسجد بشیر در منطقه تل الزعتر در شمال نوار غزه یک بمب صدمیه را در میان گروهی از نظامیان اشغالگر اسرائیلی منفجر کردند که طی آن این نیروها کشته و زخمی شدند.

همچنین یکی از مجاهدان تک‌تیرانداز قسام یک نظامی اشغالگر را در محور نتساریم در جنوب غرب شهر غزه هدف قرار داد. علاوه بر این قسام در عملیاتی دیگر ۳ تانک مرکاوای رژیم صهیونیستی را در شرق جبالیا با راکت ضدزره یاسین ۱۰۵ هدف قرار داد.

مبارزان قسام در جنوب غرب غزه نیز مقر فرماندهی نیروهای دشمن را با گلوله‌های خمپاره در هم کوبیدند.

مبارزان قسام همچنین گروهی از نظامیان صهیونیست را در داخل خانه‌ای در منطقه تل الزعتر در شمال نوار غزه با راکت ضداستحکامات TBG هدف قرار دادند که طی آن شماری از نظامیان صهیونیست کشته و برخی دیگر زخمی شدند.

خبر مرتبط
اسرائیل طرح پیشنهادی آمریکا را رد کرد

بنابر اعلام یک رسانه عبری زبان، پس از انتشار اخباری از سوی کاخ سفید در مورد وجود گشایش در سازش بین عربستان و اسرائیل، باید گفت که امشب این سازش دورتر از هر زمان دیگری است.

قسام همچنین اعلام کرد که مقر فرماندهی دشمن صهیونیست را در جنوب غرب شهر غزه با خمپاره هدف قرار داده است.

همزمان دفتر رسانه‌ای دولت غزه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که در پی استفاده رژیم صهیونیستی از قحطی به عنوان سلاح جنگی، مناطق شمالی نوار غزه همچنان دچار قحطی هستند.

در ادامه این بیانیه آمده است: اشغالگران به صورت موقت از شدت قحطی کاستند و تلاش کردند که از طریق کمک‌های خیالی چهره خود را ترمیم و زیبا کنند.

دفتر رسانه‌ای دولت غزه بیان کرد: وقوع قحطی در شمال نوار غزه موضوعی قطعی است و یکی از دلایل آن بروز نشانه‌های سو تغذیه در ساکنان این منطقه است.

در ادامه این بیانیه آمده است: از سازمان ملل متحد و جامعه بین‌الملل می‌خواهیم که برای توقف جنگِ تحمیل قحطی، اقدام فوری انجام بدهند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.