توصیه زلنسکی به کشورهای غربی درباره جنگ با روسیه

زلنسکی در مصاحبه با رویترز که دوشنبه منتشر شد، اظهار کرد، وی برای آنکه شرکای کی‌یف را به درگیری مستقیم‌تر در جنگ با روسیه بکشاند، تلاش می‌کند و از آنها می‌خواهد به اوکراین اجازه دهند از تسلیحاتی غربی علیه تجهیزات نظامی روسیه که در نزدیکی مرز قرار دارند، استفاده کند.

خبر مرتبط
اوکراین به سیم آخر زد/ درخواست نگران‌کننده از آمریکا درباره روسیه

در شرایطی که تحولات میدان جنگ به نفع اوکراینی‌ها پیش نمی‌رود،روزنامه آمریکایی گزارش داد که مقامات اوکراینی تماس‌های خود را تشدید کرده‌اند و این در حالیست که نیروهای نظامی اوکراینی در تلاش برای حفظ مواضع زمینی در میان پیشرفت روسیه در جهت خارکیف هستند.

وی با ابراز ناخرسندی از نحوه تحویل تسلیحات خصوصا سامانه‌های پاتریوت به اوکراین گفت که در این زمینه «یک گام به جلو برداشته می‌شود و دو گام به عقب.»

زلنسکی گفت که تصمیم‌گیری‌های غرب مدت زیادی طول می‌کشد و حتی «حدود یک سال» با تاخیر تصمیم‌گیری می‌شود.

وی برای آنکه متحدان کی‌یف را بیش از پیش به درگیری مستقیم در جنگ با روسیه بکشاند، پیشنهاد کرد که کشورهای غربی در شرایط خاص موشک‌های روسیه را بر فراز اوکراین منهدم کنند.

وی با تکرار درخواست خود برای دریافت جنگنده‌های اف-۱۶ آمریکایی افزود: روس‌ها از ۳۰۰ هواپیما در قلمرو ما استفاده می‌کنند. ما دستکم به ۱۳۰ هواپیما نیاز داریم تا در آسمان مقاومت کنیم.

رئیس جمهوری اوکراین گفت: آیا نمی‌توانید در شرایط فعلی آنها را تامین کنید؟ بسیار خب... پس هواپیماهایی را که در کشورهای ناتو در همسایگی ما دارید به پرواز درآورده، اهداف دشمن را سرنگون و از غیرنظامیان حفاظت کنید.

زلنسکی افزود: آیا آنها می‌توانند این کار را انجام دهند؟ مطمئنم که می‌توانند. اما آیا یک حمله از سوی کشورهای ناتو به شمار می‌آید؟ خیر.

وی همچنین اعلام کرد که کی‌یف در حال مذاکره با شرکای بین‌المللی است تا بتواند از تسلیحات آنها برای حمله به سخت‌افزارهای نظامی روسیه در مرز و انجام حملات بیشتر در خاک روسیه استفاده کند.

اما زلنسکی افزود: تاکنون چیز مثبتی در این باره وجود ندارد.

آمریکا تاکنون اجازه نداده است اوکراین از موشک‌های این کشور برای حمله به آن بخش از قلمرو روسیه که در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته شده است، استفاده کند زیرا غرب نسبت به احتمال تشدید درگیری با روسیه نگران است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.