اسپانیا کشتی عازم تل آویو را مجبور به تغییر مسیر کرد

«خوزه  مانوئل آلبارس»، وزیر امور خارجه اسپانیا گزارش درباره اینکه کشتی مذکور به نام «ماریان دانیکا» حامل یک بار تسلیحات برای رژیم صهیونیستی بوده و می‌خواسته در تاریخ ۲۱ مه در بندر کارتاخنا توقف داشته باشد را تایید کرد.

او اظهار کرد مخالفت با مجوز دادن به پهلوگیری این کشتی در بنادر اسپانیا مطابق با سیاست مادرید در ممنوع کردن صادرات تمامی انواع تسلیحات به سرزمین‌های اشغالی از زمان شروع جنگ اخیر در ماه اکتبر گذشته علیه غزه انجام شده است.

آلبارس به خبرنگاران در شهر بروکسل گفت: «ما این کشتی را شناسایی کردیم و با پهلوگیری آن مخالفت کردیم. می‌توانم بگویم که این تصمیم در راستای سیاست منسجم ما نسبت به هر کشتی با بار تسلیحاتی و حامل تسلیحات برای اسرائیل و مخالفت ما با پهلوگیری آنها در بنادر اسپانیا اتخاذ شده است.»

خبر مرتبط
اسپانیا کار اسرائیل را یکسره کرد/ روزگار تل‌آویو تیره و تار شد

اسپانیا، ایرلند و دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا قصد دارند در ۲۱ ماه می کشور فلسطین را به رسمیت بشناسند.

پیشتر یک روزنامه اسپانیایی گزارش داد دولت این کشور دست رد به درخواست توقف یک کشتی که از هند عازم سرزمین‌های اشغالی بود و محموله‌ای از مواد منفجره را حمل می‌کرد زده است.

روزنامه «ال پاییس» اسپانیا گزارش داد کشتی موسوم به «ماریان دانیکا» حامل ۲۶.۸ تُن محموله باری و دارای پرچم هلند و عازم شده از هند به اسرائیل خواستار دریافت مجوز توقف در بندر «کارتاخنا» در ناحیه خودمختار «مورسیا» در تاریخ ۲۱ مه شد.

خبر مرتبط
کاهش بیش از ۱۱ درصدی صادرات زعفران ایران به اسپانیا

صادرات زعفران ایران به اسپانیا نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۱.۴ درصد کاهش یافته است. در این مدت ایران ۴۴.۹۹ تن زعفران خرد یا ساییده نشده و ۰.۴۵ تن پودر زعفران صادر کرده است.

ارسال کننده این کشتی باری، شرکت هندی «سیذارتا لجستیک پرایوِت لیمیتد» و دریافت کننده بار نیز شرکت صهیونیستی «اسرائیل کارگو لجستیک لیمیتد» است.

پیش از این ائتلاف سیاسی چپگرایان اسپانیا که توسط «یولاندا دیاز»، معاون دوم نخست وزیر این کشور رهبری می‌شود از دولت مادرید خواسته بود در اعتراض به جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه در قراردادهای فروش تسلیحات به این رژیم بازنگری کند.

مقاومت فلسطین به رهبری حماس در سپیده‌دم هفتم اکتبر عملیات منحصربه‌فردی را با حمله به شهرک‌های صهیونیست‌نشین منطقه «غلاف غزه» آغاز کرد و ده‌ها صهیونیست را به اسارت گرفت. کارشناسان این عملیات را یک شکست راهبردی برای رژیم صهیونیستی و ارتش آن ارزیابی می‌کنند.

این عملیات باعث آغاز تجاوزات وحشیانه ارتش رژیم اشغالگر به مناطق مسکونی در نوار غزه شد و این تجاوزات از هفتم اکتبر ۲۰۲۳ تا ۲۴ نوامبر (سوم آذر) ادامه داشت و پس از وقفه یک‌ هفته‌ای در اول دسامبر بار دیگر ازسرگرفته شد.

طی این مدت و به‌رغم تمامی حملات وحشیانه و غیرانسانی علیه غیرنظامیان و به‌ویژه زنان و کودکان در نوار غزه، اما ارتش به‌اصطلاح افسانه‌ای رژیم صهیونیستی متحمل خسارات و ضربات بی‌سابقه‌ای شده است، تا جایی که خود صهیونیست‌ها ناگزیر به اعتراف به شکست در مقابل مقاومت فلسطین شده‌اند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.