کدام استان بیشترین و کمترین طول عمر را دارد؟

براساس گزارش ثبت احوال استان یزد، میانگین سنی فوت‌شدگان در استان یزد طی سال گذشته ۶۸ سال ثبت شده که این رقم در مردان ۶۵.۱ و برای زنان ۷۱.۶ سال بوده است.

خبر مرتبط
به این حالت بخوابید، عمرتان کوتاه می شود

حالت خواب می‌تواند به طور قابل‌توجهی بر سلامت کلی، راحتی و کیفیت زندگی شما تاثیر بگذارد. هر موقعیت و حالت مزایا و معایب خود را دارد و درک آن‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا برای سلامتی خود، نوع خواب خود را تنظیم کنید.

بالاترین میانگین سنی فوت شدگان به تفکیک شهرستانی مربوط به شهرستان‌های تفت و مهریز و کمترین میانگین سنی در شهرستان یزد به ثبت رسیده است.

مطابق آمارهای موجود در سال گذشته تعداد پنج هزار و ۴۵۴ واقعه فوت در استان به ثبت رسیده که سه هزار و ۲۸ نفر یعنی ۵۵.۵ درصد مرد و دو هزار و ۴۲۶ نفر معادل ۴۴.۵ درصد زن بوده‌اند.

میزان نرخ خام وفات استان در سال گذشته ۴.۶ در هر هزار نفر به ثبت رسیده که شهرستان اشکذر کمترین نرخ وفات و شهرستان تفت بیشترین نرخ را داشته‌اند.

براساس این گزارش، استان یزد از نظر کمترین نرخ وفات در رتبه‌ی هفتم کشوری قرار دارد و نسبت جنسی فوت شدگان در استان یزد ۱۲۵ بوده به این معنی که در ازای فوت هر ۱۰۰ زن، ۱۲۵ مرد فوت کرده‌اند.

گزارش‌های آماری مرکز رصد جمعیت کشور سازمان ثبت احوال، میانگین سنی فوت شدگان کشور را ۶۶.۲ سال اعلام کرده که در بین استان‌ها بالاترین میانگین سن مربوط به استان گیلان با ۷۱.۳ سال و کمترین مربوط به استان سیستان و بلوچستان  با ۵۰.۷ سال است.

براساس این گزارش، در سال ۱۴۰۲ تعداد ۴۴۲ هزار و ۲۱۳ رویداد وفات در کل کشور به ثبت رسیده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل ، ۵.۶ درصد افزایش داشته است و میزان نرخ خام فوت کل کشور در سال گذشته نیز برابر با ۵.۳ در هزار نفر جمعیت بوده است.

البته استان گیلان با نرخ ۷.۴ در هزار نفر بیشترین نرخ فوت و استان کهگیلویه و بویر احمد با نرخ ۳.۹ در هزار نفر کمترین نرخ فوت را در بین استان‌ها داشته‌اند.

آمارهای ثبت شده در سازمان ثبت احوال کشور همچنین نشان می‌دهد در مقابل هر ۱۳۰ مرد فوت شده، ۱۰۰ زن فوت شده‌اند به عبارتی نسبت جنسی در این خصوص ۱۳۰ در کل کشور است.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.