اظهارات تازه گروسی درباره ایران/  می‌توانیم وارد یک مرحله متفاوت شویم

رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که ایران مایل به گفتگوی جدی با این نهاد سازمان ملل است.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدعی شد که ایران به نظر مایل به گفتگو در مورد مسائل ریشه‌ای است.

گروسی درحالیکه هفته گذشته اولین سفر خود به ایران از ماه مارس 2023 را انجام داد، به این روزنامه انگلیسی گفت که فرصتی برای حل و فصل برخی از موارد اختلاف، از جمله بهبود توانایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی وجود دارد.

او اضافه کرد: من در آنها این درک را می‌بینم که بهتر است کمی تعامل داشته باشیم تا اینکه به مسیر کاملاً متفاوت ادامه دهیم، که منجر به تشدید بیشتر و شاید خطرات بیشتر از جمله جنگ شود.

خبر مرتبط
اولین اظهارات گروسی بعد از ترک ایران/ گام‌هایی که باید برداریم سخت هستند

رافائل گروسی عنوان کرد که درحال رایزنی با تهران در رابطه با مسائل مرتبط با بازرسی (ازجمله بازگشت برخی بازرسان اخراج شده به ایران)، مشکلات پادمانی و اتخاذ گام‌های داوطلبانه بیشتر از سوی ایران است.

گروسی در ادامه مدعی شد که واشنگتن و تهران همچنان یک کانال دو جانبه را حفظ کرده‌اند.

مدیر نهاد ناظر هسته‌ای سازمان ملل اینطور مطرح کرد که ایران از زمان عملیات ۷ اکتبر حماس میزان یا سرعت فعالیت هسته‌ای خود را تغییر نداده است.

وی در ادامه ادعا کرد که تهران اکنون مواد شکافت پذیر کافی برای تولید حدود سه بمب هسته‌ای در عرض چند هفته در اختیار دارد.

گروسی گفت: در تولید (اورانیوم غنی شده) ۶۰ درصد نوساناتی وجود داشته است، اما هیچ چیز چشمگیری وجود ندارد. آنچه ما می‌بینیم این است که یک مبنای ثابت وجود دارد. آنها در گذشته سریع‌تر بوده‌اند، اما چیزی که ما می‌بینیم یک (سرعت) منظم است - مثل نرم دویدن است.»

خبر مرتبط
روسیه از تصمیمات گروسی درباره ایران با خبر شد

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین از گفت‌وگو با مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره سفر وی به ایران خبر داد.

طبق ادعای مدیر کل آژانس، «اما بدون شک برنامه در حال رشد است، بزرگتر می شود، گسترده تر می شود، قوی تر می شود.»

گروسی در ادامه ادعاهای خود مطرح کرد: در مارس سال گذشته، تهران متعهد شد که حدود 30 دوربین آژانس بین المللی انرژی اتمی را در تاسیسات هسته ای خود نصب کند، اما تنها 9 دوربین فعال شدند، اما آنچه مهم است اطمینان از عدم وجود "انفصال کامل" یا "گسیختگی" است.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.