علت تغییر وزیر دفاع روسیه فاش شد

سخنگوی کرملین با اشاره به تغییر وزیر دفاع روسیه گفت «آندری بلوسوف» بهترین شخصی است که می‌تواند با مسائل امروزه ارتش روسیه و نیازهای اقتصادی آنها مقابله کند.

«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه که در اوایل سال جاری میلادی با ۸۷.۲۸ درصد آرا برای بار پنجم به عنوان رئیس‌جمهور روسیه انتخاب شد و قرار است به مدت شش سال تا ۲۰۳۰ رئیس جمهور باشد، از روز یکشنبه شروع به تغییراتی در دولت خود کرده و بدین ترتیب برخی از وزرا تغییر یافته و یا جابه‌جا شده‌اند.

راشا تودی گزارش کرد، رئیس‌جمهور روسیه پیشتر اعلام کرد که این بار معاون اول سابق نخست‌وزیر روسیه را برای سمت وزیر دفاع منصوب خواهد کرد. در نتیجه به دنبال این فرمان، «آندری بلوسوف» به عنوان وزیر دفاع روسیه منصوب شده است.

خبر مرتبط
سلاح‌های کره‌شمالی به کمک روسیه آمد

سرویس جاسوسی کره جنوبی از آغاز تحقیقات درباره انتقال احتمالی تسلیحات از کره شمالی به روسیه به منظور استفاده در جنگ اوکراین خبر داد.

بلوسوف که اقتصاددان است، مدت‌ها با دولت روسیه در سمت‌های مختلف فعالیت کرده اما قبلا فقط با مسائل غیرنظامی سروکار داشته است. او بین سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ وزیر توسعه اقتصادی روسیه بود و بین سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۰ به‌عنوان دستیار اقتصادی رئیس‌جمهور پیش از تصدی سمت معاون اول نخست‌وزیر، که تا ۷ مه ادامه داشت، کار کرد.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین با اشاره به نیازهای ارتش روسیه عنوان کرد: «اکنون میدان نبرد تحت سلطه افرادی است که از نوآوری‌ها بیشتر اسقبال می‌کنند و هم‌چنین آماده‌اند تا آنها را به سریع‌ترین شکل ممکن معرفی کنند. این بسیار مهم است که اقتصاد ارتش را با اقتصاد ملی ادغام کرد.»

طبق آنچه سخنگوی کرملین گفته است، بودجه نظامی روسیه از زمان آغاز جنگ اوکراین از ۳ درصد به ۶.۷ درصد تولید ناخالص داخلی ملی رسیده است. او افزود که این برای اقتصاد روسیه «بسیار حیاتی» نبود، اما وضعیت همچنان شبیه اواخر دوران شوروی بود؛ زمانی که هزینه‌های نظامی اتحاد جماهیر شوروی برابر با ۷.۴ درصد از تولید ناخالص داخلی بود.

پسکوف تصریح کرد: «چنین وضعیتی همچنان بسیار مهم است و پاسخ کافی از سوی مقامات را می‌طلبد. بلوسوف فقط یک شخص غیرنظامی نیست. او پیشتر ثابت کرد که در رهبری وزارت توسعه اقتصادی کاملا موفق بوده و سپس برای مدت طولانی» به عنوان دستیار اقتصادی رئیس‌جمهور کار کرد.»

او در پایان گفت: «وزارت دفاع باید کاملا از نوآوری‌ها، معرفی پیشرفته‌ترین ایده‌ها و ایجاد شرایط مساعد برای رقابت اقتصادی باز استقبال کند.»

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.