سدهای این استان‌ها پر شد

فیروز قاسم‌زاده افزود: بارش‌های دو ماه گذشته، منجر به پرشدن کامل برخی سدهای کشور از جمله سدهایی در استان خوزستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کهگیلویه و بویراحمد، کردستان، هرمزگان، کرمانشاه، ایلام و سیستان و بلوچستان شد.

وی ادامه داد: هر چند بارش‌هایی که در مدت اخیر دریافت شده، تنش آبی در برخی استان‌های کشور به‌خصوص در منطقه جنوب شرق را در سال آبی پیش‌رو برطرف کرده؛ اما میزان آب ورودی به سدهای کشور باوجود پرشدگی ۶۷ درصدی، همچنان ۳ درصد کاهش را نسبت به سال آبی گذشته نشان می‌دهد و مصرف آب در سطح کشور همچنان نیازمند توجه و مراقبت است.

سخنگوی صنعت آب وضعیت بارش پایتخت را همچنان کاهشی دانست و خاطرنشان کرد: مجموع ۵ سد استان تهران، اکنون ۲۶ درصد پرشدگی دارد که این میزان نشانگر ۶ درصد کاهش حجم مخازن این استان نسبت به سال آبی گذشته است.

قاسم‌زاده گفت: تغییرات اقلیمی که تبعات آن در بسیاری از کشورهای دنیا به‌ویژه کشور ما مشهود است، افزایش حرارت زمین و به‌تبع آن، افزایش قدرت تبخیر را رقم خواهد زد و این تهدیدی برای منابع آب سطحی کشور خواهد بود.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی ضروری است با مدیریت مصرف و پرهیز از بد مصرفی و پرمصرفی، به حفظ پایداری منابع آبی کشور کمک کنیم.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.