فرهنگ‌سازی یا نظارت/بین دانش آموزان و مواد مخدر فاصله افتاد!

سردار اسکندر مومنی ۲۲ اردیبهشت ماه در دومین جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان در سال جاری که در سالن جلسات استانداری برگزار شد، با بیان اینکه شیوع مواد مخدر در آذربایجان غربی از میانگین کشوری پایین‌تر است، افزود: هماهنگی و همدلی خوبی بین دستگاه‌های متولی در حوزه مبارزه با مواد مخدر در آذربایجان غربی وجود دارد و این استان جزو استان‌های موفق در مقابله با موادمخدر است. 

خبر مرتبط
میزان مصرف این مواد مخدر در کشور شما را شگفت زده می کند!

دبیر اسبق انجمن تصفیه کنندگان شکر گفت: بنابر آمار در ۶ ماهه نخست سال بدلیل ازدیاد تقاضا از سوی آبمیوه فروشی‌ها و صنایع، روزانه ۷ تا ۸ هزارتن شکر مصرف می‌شود.

وی با بیان اینکه بر اساس آمار سازمان ملل، مصرف موادمخدر در بین جوانان و نوجوانان افزایش داشته، سن اعتیاد پایین‌تر آمده و گرایش مصرف مواد مخدر از سنتی به صنعتی تغییر یافته است، گفت: خوشبختانه سن اعتیاد در کشور ما بالاتر از سایر کشورهای دنیاست. 

مومنی ادامه داد: سالانه افراد زیادی در کشورهای مختلف در اثر سوءمصرف مواد جان خود را از دست می‌دهند و موادمخدر از عمده نگرانی‌های مهم در دنیا محسوب می‌شود که این آمارها نشان می‌دهد رویکردهای مقابله با موادمخدر را باید متناسب با شرایط تغییر دهیم. 

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه رییس جمهور همواره بر ساماندهی معتادان متجاهر تاکید دارد، افزود: ساماندهی، درمان و توانمندسازی معتادان همواره مورد توجه قرار گیرد. 

مومنی با بیان اینکه بسیاری از جرایم با ساماندهی معتادان کاهش می‌یابد، افزود: ساماندهی معتادان از نظر اجتماعی و ایجاد احساس امنیت و آرامش روانی در اماکن عمومی تاثیرگذار است. 

وی با اشاره به اجرای طرح یاریگران در مدارس کشور با بیان اینکه باید از همه ظرفیت‌ها به خصوص آموزش و پرورش برای امر پیشگیری استفاده شود، گفت: اگر چه آهنگ رشد مصرف مواد مخدر در بین دانش‌آموزان کشور کنترل و متوقف شده است اما نباید از این موضوع غافل شویم. 

مومنی بر استفاده از شیوه‌های نوین درمانی بجای متادون تاکید کرد و گفت: بر اساس تجارب انجام شده در مرکز این تغییر روش درمان اثرات مثبتی داشته که دستگاه‌های متولی از جمله بهزیستی و علوم پزشکی این مسئله را مورد توجه قرار دهند. 

وی با اشاره به مقوله مردمی سازی و کمک خیرین در امر مبارزه با مواد مخدر نیز اظهارکرد: از نظر ساختاری مجمع خیرین در کشور در این حوزه راه‌اندازی شده که ظرفیت خوبی است و خوشبختانه همکاری و استقبال بسیار خوبی توسط خیرین در امر راه‌اندازی مراکز مختلف درمان و نگهداری معتادان انجام شده است. 

مومنی در این جلسه از اختصاص یک دستگاه ایکس ری خودرویی، اختصاص تجهیزات پهپادی و تقویت و استقرار ۲ پست ایست و بازرسی در آذربایجان غربی طی سال جاری خبرداد و گفت: اختصاص ایکس ری کامیونی نیز برای استان در دستور کار قرار خواهد گرفت. 

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.