بیانیه‌ اتحادیه اروپا در واکنش به قطعنامه عضویت فلسطین در سازمان ملل

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای قطعنامه عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل را مهم ارزیابی و از آن حمایت کرد.

جوسپ بورل در این بیانیه نوشته است: اتحادیه اروپا نتیجه رای گیری مهم امروز (جمعه) در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مورد درخواست فلسطین برای عضویت در سازمان ملل را که اکثریت کشورها به آن رای مثبت دادند، تایید می کند.

وی با اشاره به تعهد اتحادیه اروپا درباره تحقق راه حل موسوم به دو دولتی افزود که این اتحادیه «به حمایت قوی از دولت‌سازی در فلسطین و تقویت نهادها و ظرفیت‌ آن‌ها در راستای آماده سازی برای تشکیل یک کشور (مستقل فلسطین) در آینده ادامه خواهد داد.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اضافه کرد: احیای افق سیاسی در راستای راه حل دو دولتی حیاتی است و اتحادیه اروپا آماده همکاری با اسرائیل، تشکیلات خودگردان فلسطین و طرف‌های منطقه‌ای و بین المللی در راستای تحقق این هدف است.

به گزارش ایرنا، قطعنامه کشورهای گروه عربی درباره عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل ساعاتی پیش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با ۱۴۳ رای مثبت تصویب شد. این قطعنامه به فلسطین حقوق و امتیازات ویژه ای می دهد و از شورای امنیت می خواهد درخواست فلسطین را برای تبدیل شدن به یکصدو نود و چهارمین عضو سازمان ملل بطور مطلوب بازنگری کند.

فلسطین در حال حاضر ناظر غیرعضو است، اما اکنون سال‌هاست که برای عضویت کامل در این نهاد بین المللی تلاش می‌کند این تلاش ماه گذشته توسط آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل وتو شد.

خبر مرتبط
حمایت ایران از اقدام سازمان ملل درباره عضویت کامل فلسطین

نماینده دائم ایران در سازمان ملل با حمایت ایران از عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل گفت: پذیرش فلسطین به عنوان عضو کامل سازمان ملل، اولین گام و لحظه ای محوری در رسیدگی به بی عدالتی های تاریخی است که مردم فلسطین متحمل شده اند.

با این وجود، مجمع عمومی سازمان ملل در نشست اضطراری خود به بررسی پیش‌نویس این قطعنامه پرداخت که به فلسطین عضویت کامل در آن را نمی‌دهد، اما به فلسطین حقوق و امتیازات بیشتری مانند پیوستن به سازمان‌ها و نهادهای مختلف سازمان ملل که فلسطین هم اکنون قادر به انجام آن نیست، می دهد. با تصویب این قطعنامه فلسطین به عنوان کشوری واجد شرایط برای عضویت کامل به رسمیت شناخته شد.

نماینده امارات به نمایندگی گروه عربی پیش نویس قطعنامه را ارائه کرد و از شورای امنیت سازمان ملل خواست تا در وضعیت فلسطین "بازنگری" کند و عضویت کامل آن را توصیه کرد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.