اسلامی: در بخش‌های گوناگون دفاعی، هسته‌ای و علمی کشور ما مستقل و سرآمد است

محمد اسلامی اظهار کرد: در این سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به پشتوانه این ملت اتفاقات بزرگی رخ داده و کشور در مسیر پیشرفت قرار دارد اما دشمنان ما این ظرفیت و اقدامات انجام گرفته در حوزه علوم و فنون که بیشتر آنها در مرز دانش قرار دارند را بر نمی‌تابند. در بخش‌های گوناگون دفاعی، هسته‌ای و علمی کشور ما مستقل و سرآمد است و دشمنان ما نمی‌خواهند جمهوری اسلامی ایران با اقتدار  مسیر تعالی را طی کند.
 
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت که مجتمع غنی سازی شهید علیمحمدی (فردو) در حوزه علوم و فنون هسته‌ای یکی از مهمترین ظرفیت‌های هسته‌ای کشور بوده که هم اکنون به خار چشمی برای دشمنان انقلاب اسلامی تبدیل شده است. این اتفاق در حالی است که علوم و فنون هسته‌ای در انحصار کشورهای قدرتمند گرفته و به واسطه ورود قدرتمند ایران به این عرصه، تحریم‌هایی را به بهانه‌های مختلف اعمال کردند. آنان شرکت‌ها و افرادی را تحریم کردند که این افراد در حوزه علوم و فنون کشور گام برداشته و با این کارشان می‌خواستند جلوی پیشرفت ایران را بگیرند.

وی ادامه داد: دشمنان ما می‌دانند فناوری‌های نوین و به خصوص فناوری هسته‌ای قدرت ساز است به دنبال متوقف کردن مسیر پیشرفت ایران هستند. همان طور که مقام معظم رهبری تاکید کردند، فناوری هسته‌ای برای کشور آبرو بوده و بر همین اساس دانشمندان هسته‌ای ما به شکل درون زا و عاشقانه و متعهدانه در این مسیر گام برداشته‌اند. به همین خاطر امروز خروجی فناوری‌ها و دستاوردهای هسته‌ای ایران با همه خرابکاری‌ها، ترور، تهدید و تحریم‌ها در تراز جهانی قرار داشته و با نمونه‌های مشابه در سراسر دنیا برابری می‌کند.

اسلامی تصریح کرد: در این یادآوره جا دارد یادی از شهدای هسته‌ای کشورمان داشته باشیم که راه آنها با تهدیدات و مانع تراشی‌های مختلف توسط دانشمندان کشورمان، مومنانه و قوی‌تر از گذشته دنبال شد. راهی که شگفتی آفرینی داشته و نشان داده که بدون توقف و با سرعت بالا در این مسیر در حال حرکت هستند.

وی گفت در موضوع برجام طرف‌های مقابل جمهوری اسلامی ایران تنها نمایش لغو تحریم‌ها را داشتند و به هیچ عنوان به وظایف خودشان در این زمینه عمل نکردند. با این حال خوشبختانه امروز ظرفیت هسته‌ای ایران اسلامی شکوفا شده و در حال پیشرفت بوده و ما قوی‌تر از گذشته ظرفیت‌های خودمان را بالا خواهیم برد. یکی از این موارد به موضوع گسترش ظرفیت رادیوداروها در کشور بر می‌گردد که در این زمینه پیشرفت چشمگیری داشته‌ایم. حوزه‌ای که اگر به خودکفایی در چرخه سوخت نمی‌رسیدیم امکان تولید این رادیوداروها را برای بیماران به خصوص بیماران سرطانی کشور نداشتیم. این در حالی است که طرف‌های مقابل ما تنها مجموعه‌ای که در کشور ایران در حال ساخت این رادیوداروها است را تحریم کردند.

اسلامی اضافه کرد: سازمان انرژی اتمی امروز در حوزه تولید رادیوداروها جزو کشورهای برتر دنیا به حساب آمده و سالانه بیش از یک میلیون نفر از محصولات آن استفاده می‌کنند. همچنین در بخش تولید ابزارهای دقیق هسته‌ای، به مدد و کمک صنایع بزرگ کشور از جمله پتروشیمی، فولاد، چوب، کاغذ و نفت آمده است. سازمان انرژی اتمی با رسیدن به خودکفایی در این ابزارها و تولید سامانه‌های مورد نیاز صنایع مختلف کشور آنها را با هزینه‌هایی به مراتب کمتر در اختیار صنایع بزرگ کشور قرار داده است.

وی اظهار کرد: یکی دیگر از افتخارآفرینی‌های دیگر ایران در حوزه هسته‌ای به موضوع آب سنگین بر می‌گردد. جمهوری اسلامی در حوزه آب سنگین و مشتقات آن در حال حاضر در دنیا جزو بهترین‌ها به شمار می‌آید. در حال حاضر ما توانسته‌ایم بابت بهره بردن از آب سنگین و مشتقات آن در بخش تحقیق و توسعه در حوزه‌های دارویی و دیگر صنایع ظرفیت‌های مناسبی را ایجاد کنیم. آب سنگین و مشتقات آن امروز در تولید داروهای نسل جدید نقش موثری دارند و یکی از محصولات ما در این بخش ساخت کیت غربالگری نوزدان بوده که امروزه کاربرد بسیار مهمی در بخش پزشکی دارد.

معاون رئیس جمهور تاکید کرد که امروز به برکت خون شهدا و حمایت‌های مقام معظم رهبری شاهد این هستیم که کیفیت آب سنگین جمهوری اسلامی ایران در صدر آب سنگین‌های تولیدی دنیا قرار داشته و کشورهای محدودی هستند که امکان تولید آن را دارند. فناوری هسته‌ای یک فناوری ثروت ساز است که می‌تواند در خدمت انسان‌ها در سراسر دنیا باشد و کشورهای مختلف می‌توانند از این فناوری به بهترین شکل بهره ببرند.

وی در پایان گفت که در جریان این سفر تمامی موارد مربوط به شهرستان فردو طبقه بندی و در اختیار مسؤولان مربوطه قرار گرفت و قطعا به شکل جدی از سوی دولت و مسؤولان پیگیری و دنبال خواهند شد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.