توفان شدید این استان را درنوردید

 لحظاتی قبل توفان شدید غرب و جنوب خراسان رضوی را با سرعت ۶۰ کیلومتر بر ساعت خلیل‌آباد و کاشمر و همچنین ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت سبزوار را در نوردید.

رضا صبوری از کاهش دید و کیفیت هوا در این شهرستان خبر داد و افزود: باد و توفان شدید که از سمت غرب وزیدن گرفته بود، شهر سبزوار و مناطق جنوب و شرق شهرستان را درنوردید که از لحظاتی قبل با بارش پراکنده باران از شدت وزش باد کاسته شده است.

وی با بیان اینکه این توفان شدید همراه با رعد و برق و رگبار بود، تصریح کرد: حداکثر سرعت توفان سه‌شنبه شب به ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت رسید.

خبر مرتبط
هشدار به مردم تهران و کرج/ بارش‌های شدید در راه است

امروز و فردا در استان‌های ساحلی دریای خزر و روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در شمال شرق کشور کاهش دما روی می‌دهد.

رئیس هواشناسی سبزوار با اشاره به اینکه توفان از سمت غرب به شرق در حرکت است، اظهار کرد: گرد و غبار حاصل از آن شعاع دید افقی را به ۵۰ متر کاهش داد.

وی با اعلام اینکه توفان تندری با رعد و برق همراه بوده است، اظهار کرد: در پی این توفان و رعد وبرق ۴.۸ میلیمتر بارش در شهرستان داشته‌ایم.

سرعت توفان در کاشمر و خلیل آباد به ۶۰ کیلومتر بر ساعت رسید

رئیس اداره هواشناسی کاشمر همچنین در گفت و گو با ایسنا از وقوع توفان شدید در شهرستان‌های کاشمر و خلیل‌آباد خبر داد و افزود: آنچه اتفاق افتاد به دلیل اختلاف گرادیان فشاری بود که از فردا سیستم به منطقه وارد می‌شود.

علی اصغرزاده با بیان اینکه از روز چهارشنبه فعالیت سیستم جدید را در منطقه خواهیم داشت، سرعت وزش باد امشب در کاشمر و خلیل‌آباد را ۱۶ متر بر ثانیه معادل ۶۰ کیلومتر بر ساعت اعلام کرد و گفت: توفان امشب دید افقی را به کمتر از ۲ تا ۳ کیلومتر کاهش داد.

وی خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود از فردا با سیستمی که در منطقه مستقر می‌شود و فعالیت خود را به لحاظ بارش‌های رگباری خواهد داشت از وزش باد کاسته شود اما به سرعت و شدت امشب نخواهد بود.

رئیس اداره هواشناسی کاشمر جهت وزش تندباد را از غرب به شرق اعلام کرد و گفت: از فردا استقرار سیستم را در منطقه داریم و اوج بارش‌ها مربوط به روز پنج شنبه خواهد بود.

وی مقدار بارش‌های تخمینی که به صورت رگباری خواهد بود را در دشت کاشمر بین ۲۰ تا ۳۰ میلیمتر و در شهرستان ریوش ۳۰ میلیمتر پیش‌بینی نمود.

اصغرزاده افزود: با توجه به اینکه احتمال وقوع سیلاب را در کوهسرخ و کاشمر خواهیم داشت هشدارهای سطح نارنجی صادر و توصیه‌ها داده شده است.

وی توصیه کرد: طی دو تا سه روز آینده ضمن پرهیز از تردد در مناطق کوهستانی و عدم توقف در مسیل‌ها و اطراف رودخانه‌ها از صعود به ارتفاعات و عملیات کوهنوردی خودداری کنند.

رئیس اداره هواشناسی کاشمر بیان کرد: پیش‌بینی احتمال بارش در شهرستان کوهسرخ، کاشمر و خلیل‌آباد ۲۰ تا ۳۰ میلیمتر خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای امسال ۱۲۵ میلیمتر بارندگی در شهرستان کاشمر داشته‌ایم که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۰ درصد افزایش داشته است.

توفان شدید امشب موجب قطع برق برخی مناطق و شکستن بسیاری از درختان در کاشمر و بارش تگرگ شدید در کوهسرخ شد.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.