حماس: هنوز هیچ توافقی حاصل نشده است

یکی از رهبران جنبش حماس با بیان اینکه رژیم صهیونیستی با هیچ پیشنهادی از سوی میانجیگران آتش‌بس در غزه موافقت نکرده است، اعلام کرد هنوز هیچ توافقی حاصل نشده است.

به نقل از سایت خبری روسیاالیوم، ابومرزوق تاکید کرد: اسرائیل با هیچ پیشنهادی از سوی میانجیگران آتش‌بس موافقت نکرده است و ما هنوز به هیچ توافقی دست نیافته‌ایم.

وی با بیان اینکه «اگر نتانیاهو می‌خواهد جان گروگان‌های باقی‌مانده را حفظ کند، باید پیشنهاد قطر و مصر را بپذیرد»، اضافه کرد: «حماس به‌طور جدی و مسئولانه در حال مذاکره است و تاکنون امتیازات بزرگی را داده است».

خبر مرتبط
نتانیاهو توافق آتش‌بس با حماس را رد کرد

نتانیاهو با رجزخوانی دوباره و تکرار تهدیدهای توخالی خود، گفت: اجازه نمی‌دهیم حماس توانایی‌های نظامی خود را بازسازی کند. اسرائیل اجازه نخواهد داد که حماس در نوار غزه حکومت کند.

ابومرزوق ادامه داد: حماس در پاسخ به خواسته‌های آمریکا تعداد زندانیان و گروگان‌های مورد نیاز برای مبادله را کاهش داده است اما نتانیاهو هیأتی را بدون داشتن اختیارات لازم برای خنثی کردن توافق می‌فرستد و به بهانه فشار بر حماس، رفح را بمباران می‌کند.

پیشتر یک منبع مطلع اعلام کرده بود حماس پس از اصلاحاتی که با تضمین آمریکا در طرح توافق مصر و قطر انجام شد، با آن موافقت کرد.

ابومرزوق تاکید کرد: اشغالگران تاکنون به هیچ یک از اهدافی که برای جنگ غزه در نظر گرفته بودند، نرسیده‌اند و بستن گذرگاه رفح در مقایسه با جنایات اشغالگران در نوار غزه اقدامی ساده است.

این رهبر حماس خاطرنشان کرد: خروج بیماران از گذرگاه رفح حتی قبل از بسته شدن توسط نیروهای اشغالگر محدود بود، زیرا قبل از بسته شدن گذرگاه تنها کودکان و زنان اجازه خروج از آن را داشتند.

حماس روز دوشنبه اعلام کرد میانجیگران قطر و مصر را از موافقت خود با پیشنهاد آنها برای آتش‌بس در نوار غزه مطلع کرده است.

در همین زمینه، یک منبع حماس به سایت خبری «العربیه» گفت: تصمیم نتانیاهو برای حمله به رفح به این معناست که او و ارتشش تصمیم به کشتن گروگان‌های صهیونیستی گرفته‌اند.

وی تاکید کرد مذاکرات توافق در قاهره ممکن است آخرین فرصت برای زنده بازگرداندن گروگان‌های اشغالگر باشد.

العربیه دقایقی پیش به نقل از منابع رسمی صهیونیستی گزارش کرد هیئت مذاکره کننده این رژیم برای شرکت در مذاکرات وارد قاهره شد و مصر میزبان هیئت‌هایی از قطر، آمریکا و حماس برای دستیابی به آتش بس فراگیر در غزه است.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.