حماس اسرائیل را غافلگیر کرد

یک روزنامه عبری زبان درباره موافقت جنبش حماس با توافق پیشنهادی آتش بس در نوار غزه نوشت، سران حماس توانستند میان اسرائیل و آمریکا شکاف ایجاد کند.

«آموس هارئیل»، تحلیلگر مسائل نظامی روزنامه عبری زبان «هاآرتص» در واکنش به موافقت جنبش حماس با توافقنامه پیشنهادی آتش‌بس در نوار غزه و گیر افتادن «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر این رژیم در دام پاسخ مثبت حماس، در گزارشی نوشت: « در حالی که به نظر می‌رسید مذاکرات در آستانه فروپاشی کامل بود، زمانی که حماس موافقت خود را با پیشنهاد میانجی‌ها در خصوص قرارداد تبادل اسرا اعلام کرد، اسرائیل غافلگیر شد.»

این روزنامه نوشته است: «این اتفاق در حالی رخ داد که رسانه‌های اسرائیلی نتانیاهو را متهم می‌کردند که همزمان با مقصر دانستن حماس، در راستای برهم زدن مذاکرات تلاش می‌کند، اکنون نیز به نظر می‌رسد او بار دیگر پاسخ منفی خواهد داد و آن را با بیان اینکه اسرائیل به تضمین شکست حماس نیاز دارد، توجیه خواهد کرد اما در عمل، دلیل اصلی مخالفت نتانیاهو با این پیشنهاد ترس او از فروپاشی ائتلافش و از دست دادن بلوک راست انتخاباتیش است.»

خبر مرتبط
واکنش آمریکا در پی پاسخ حماس به طرح آتش‌بس غزه

آمریکا اعلام کرد: ما از پاسخ حماس به پیشنهاد آتش‌بس مصر و قطر آگاهیم و در حال رایزنی با شرکای خود در منطقه در مورد آن هستیم.

به عقیده تحلیلگر هاآرتص، «چه بسا سران حماس توانستند با پاسخ مثبت خود میان اسرائیل و آمریکا شکاف ایجاد کنند.»

او مقتقد است: «اگر نیروهای ارتش اسرائیل در بحبوحه عملیات تبادل اسرا و یا حتی در پایان آن، از نوار غزه عقب‌نشینی کنند، این به معنای دستاورد بزرگی برای حماس خواهد بود. حماس و کل نوار غزه تحت فشارهای شدیدی قرار گرفتند اما اگر این تنها راهی باشد که به جنگ پایان دهد، پس این هرگز به منزله شکستی برای آنها نخواهد بود، فلسطینی‌ها این قرارداد را یک پیروزی می‌دانند نه یک شکست. موافقت اسرائیل با قرارداد هرگز به معنای پیروزی برای تل‌آویو و یا تسلیم شدن در برابر حماس نیست بلکه به نوعی اعتراف به محدود بودن قدرت اسرائیل است.»

جنبش حماس عصر دوشنبه موافقت خود را با پیشنهاد ارائه شده از سوی میانجی‌ها برای آتش‌بس اعلام کرد اما کابینه جنگ رژیم صهیونیستی استمرار عملیات نظامی در رفح را با هدف اعمال فشار بر حماس تصویب کرد.

در این رابطه یکی از رهبران مقاومت فلسطینی گفت: اگر این مشکل برطرف شود، پیشنهاد جدید به برقراری آتش‌بس منجر می‌شود، حماس برای رسیدن به این توافق انعطاف بسیار زیادی نشان داده و اکنون توپ در زمین اسرائیل است.

پیش از این رسانه‌های رژیم صهیونیستی تاکید کرده بودند که عملیات رفح هیچگونه مزیت استراتژیکی ندارد و در نتیجه از دست رفتن اعتبار بین‌المللی اسرائیل انجام می‌شود و در نهایت با عقب‌نشینی آن و تحویل دادن کلیدها به حماس پایان خواهد یافت.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.