تماس تلفنی هنیه با امیر قطر/توافق آتش‌بس غزه محور رایزنی‌ها

 هنیه در این تماس تلفنی از نقش قطر در مذاکرات جاری قدردانی کرد.

خبر مرتبط
ادعای منابع اسرائیلی در پی پاسخ حماس به طرح آتش‌بس در غزه

منابع اسرائیلی در پی پاسخ حماس به طرح آتش‌بس در غزه مدعی شدند: پیشنهادی که حماس موافقت خود را با آن اعلام کرده است، مورد قبول اسرائیل نیست.

وی ضمن این که امیر قطر را در جریان موافقت حماس با توافق آتش‌بس قرار داد، گفت که این گروه این پیشنهاد را دو روز پیش به همراه جزییات این طرح پیشنهادی از کشورهای میانجی‌گر دریافت کرده است.

براساس این گزارش، در این تماس تلفنی همچنین اقدامات لازم برای تضمین اجرای این توافق و این که رژیم صهیونیستی باید از این لحظه استفاده کرده و با این طرح موافقت کند بررسی شد.

خبر مرتبط
واکنش اردوغان به پذیرش توافق آتش‌بس توسط حماس

رئیس‌جمهور ترکیه گفت که این کشور از اینکه جنبش حماس توافق آتش‌بس را پذیرفته رضایت دارد.

این گفت وگوی تلفنی پس از آن انجام می شود که حماس موافقت خود را با طرح پیشنهادی برای در مورد آتش‌بس و توقف درگیری اعلام کرد.

براساس گزارش جنبش حماس، «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی این جنبش در تماس تلفنی با «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه قطر و «سید عباس کامل» رئیس دستگاه اطلاعات مصر از موافقت حماس با پیشنهاد دوحه و قاهره درباره آتش‌بس در نوار غزه خبر داد.

شبکه «المیادین» نیز به نقل از یکی از رهبران مقاومت فلسطین گزارش داد که میانجی‌گران و جنبش حماس به یک فرمول جدید و محکمی درباره برقراری آتش‌بس دست یافتند و این مشکل نیز حل شد.

وی گفت که حماس نرمش بیشتری برای دستیابی به توافق از خود نشان داد و اکنون توپ در زمین رژیم صهیونیستی است.

«طاهر النونو» از رهبران حماس نیز گفت که با پیشنهادی که شامل برقراری آتش‌بس، بازسازی ویرانه‌ها، بازگشت آوارگان فلسطینی و آزادسازی اسراست، موافقت کردیم.

وی افزود: منتظریم ببینیم میانجی‌گران در پاسخ به جوابیه رهبران حماس چه کار خواهند کرد، هیات حماس نیز به زودی برای بررسی توافق آتش‌بس به قاهره می‌رود.

رسانه‌های صهیونیستی نیز گزارش دادند که خانواده‌های اسرای صهیونیست خیابان ایالون در تل‌آویو را مسدود کرده و خواستار بازگرداندن اسرا شدند.

خانواده «سینگوکر» اسیر صهیونیست در این خصوص گفت: حماس با تبادل اسرا موافقت کرد و اکنون وقت بازگرداندن اسراست و در غیر این صورت همه جا را به آتش می‌کشیم.

پیشتر شبکه القاهره الاخباریه مصر به نقل از یک منبع عالی‌رتبه این کشور گزارش داد که هیأت حماس فردا (سه‌شنبه) با هدف تکمیل مذاکرات مربوط به آتش‌بس در نوار غزه، به قاهره بازمی‌گردد.

هیأت حماس یکشنبه شب پس از پایان مذاکرات در قاهره به منظور مشورت با رهبران این جنبش در قطر، عازم دوحه شد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.