گروسی: اقداماتی را برای احیای بیانیه مشترک چهارم مارس پیشنهاد کردم

رافائل گروسی روز دوشنبه با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: در دیدار با حسین امیرعبداللهیان (وزیر امور خارجه ایران) و علی باقری کنی (معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران) مجموعه‌ای از اقدامات عملی ملموس را برای احیای بیانیه مشترک چهارم مارس با هدف احیای روند اعتمادسازی و افزایش شفافیت پیشنهاد کردم.

خبر مرتبط
برخود جالب امیرعبداللهیان و گروسی در دیدار امروز+ عکس

تصاویری از دیدار امروز وزیر امور خارجه کشورمان و دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی را مشاهده کنید.

وی ساعاتی پیش به منظور شرکت و سخنرانی در کنفرانس علوم و فنون هسته‌ای ایران و دیدار با برخی از مقامات ایران وارد تهران شد.

مدیرکل آژانس پیشتر در گفت‌وگو با رسانه‌ها ادعا کرده بود که روند اجرای این بیانیه برای حل‌وفصل مسائل پادمانی متوقف شده است.

خبر مرتبط
اظهار نظر گروسی درباره فعالیت هسته‌ای ایران/ روند اعتمادسازی قوت می‌گیرد

مدیرکل آژانس مدعی شد که «مجموعه از اقدامات عملی ملموس را برای احیای بیاینه مشترک پیشنهاد دادم.»

ادعاهای پادمانی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران ریشه در اسناد جعلی رژیم صهیونیستی دارد که با هدف امنیتی سازی پرونده هسته‌ای ایران، در اختیار رسانه‌ها و مقامات آژانس قرار می‌گیرد. آنچنان که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی پنج سال پیش و در پی خروج آمریکا از برجام، ادعای کشف آثار اتمی در مکان‌های اعلام نشده در ایران را مطرح کرد و ماجرا توسط رسانه‌های غربی دامن زده شد.

جمهوری اسلامی ایران ضمن رد ادعاهای مطرح شده، همواره تاکید کرده است که تعهدات کشورها در حوزه پادمان نامحدود نیست؛ با این حال اسفند ۱۴۰۱ در جریان سفر ۲ روزه رافائل گروسی به تهران، به طور داوطلبانه با فعالیت‌های راستی آزمایی و نظارت بیشتر بازرسان این سازمان، در چارچوب قانون راهبردی مجلس (قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران) موافقت کرد.

در پی این توافق، جلساتی در سطح کارشناسی برگزار شد و با تعاملات انجام شده، چندین موضوع فنی بین ایران و آژانس حل و فصل شده است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.