هشدار مهم برای این استان/ دستور تخلیه به ساکنان

بارش‌های سیل‌آسای لرستان تاب‌‌آوری زیرساخت‌های این استان را بیش از گذشته عیان می‌کند تا همچنان خسارت در بارندگی‌ها ادامه یابد.

وقوع بارش‌های ادامه‌دار در لرستان بارندگی ۱۰۸میلی‌متر را در رومشکان ثبت کرده‌است و آب‌گرفتگی خیابان‌ها را در کوهدشت، پلدختر و خرم‌آباد شدت داده‌است.

هواشناسی هشدار شدت بارش‌ها را در حالی برای لرستان صادر کرده‌است‌ که راه‌ها و پل‌های تخریب‌‌شدۀ سیل ۱۳۹۸ در این استان هنوز موقت است و بی‌اعتبار.

بارش‌های لرستان که در مناطق غربی و جنوبی این استان از شدت بیشتری برخوردار است، برق شهر معمولان و آب روستای دمرود افرینه را قطع کرد تا بار دیگر خسارت و هراس‌های سیل بیش‌ازپیش عیان شود.

از سوی دیگر روستای کمندان در ازنا با افزایش شدت بارش‌ها در معرض خطر سیل است و هشدار تخلیه به ساکنان این روستا داده شده‌است.

امدادرسانی به ۳۰۰گردشگر

عباس حسن‌پور، رئیس جمعیت هلال‌احمر کوهدشت، گفت: بارندگی شدید امروز 300 گردشگر را در 30کیلومتری درۀ شیرز در روستای کوره‌دشت علیا گرفتار کرد.

او با اشاره به اعزام تیم‌های راهداری، امور عشایر و نیروهای امدادی برای نجات گردشگران در شیرز اضافه کرد: 43 گردشگر توسط نیروهای هلال‌احمر به مناطق امن منتقل شدند.

حسن‌پور اعلام کرد: 300گردشگر گرفتارشده در سیل درۀ شیرز با مشارکت تیم‌های اعزامی و مردم بومی امدادرسانی شده‌اند و این افراد هم‌اکنون در سلامت کامل هستند.

خسارت سیل به عشایر

هوشنگ نورمحمدی، مدیرکل امور عشایری لرستان، با اشاره به خسارت سیل به عشایر این استان، بیان کرد: سیل به علوفه، سیاه‌چادر و وسایل زندگی عشایر خسارات سنگینی وارد ساخته‌است.

او با بیان امدادرسانی به 20خانوار عشایری در سیل، اضافه کرد: آرد خانه‌پزی، پتو، چادر و بستۀ مواد غذایی با هماهنگی هلال‌احمر بین عشایر خسارت‌دیده توزیع شده‌است.

مدیرکل امور عشایری لرستان یادآور شد: میزان خسارت سیل به عشایر این استان به‌طور دقیق مشخص نیست و پس از ارزیابی کارشناسان اطلاع‌رسانی می‌شود.

نورمحمدی تأکید کرد: عشایر لرستان در مجاورت رودخانه‌های فصلی و مسیر سیلاب برای جلوگیری از خسارت‌های احتمالی اتراق نکنند.

روستای کمندان تخلیه شود

محمدرضا فاتحی، فرماندار ازنا، در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به آماده‌باش ستاد مدیریت بحران در این شهرستان، گفت: بارندگی در ازنا از ظهر امروز شدت یافته‌است.

او با تأکید به اعزام نیروهای امدادی، راهداری، نیروی انتظامی و هلال‌احمر به روستای کمندان، اضافه کرد: ساکنان این روستا که در نزدیکی مخزن سد قرار دارند هرچه سریع‌تر به اماکن امن مورد تأیید ستاد بحران انتقال یابند.

فرماندار ازنا با اعلام احتمال سیلابی‌شدن منطقۀ کمندان، عنوان کرد: آب پشت سد کمندان در حال افزایش است و تدابیر لازم را برای جلوگیری از هرگونه خسارتی به‌کار می‌بریم.

او اعلام کرد: گردشگران و طبیعت‌گردان هرچه سریع‌تر از مناطق کوهستانی اشترانکوه و به‌ویژه کمندان فاصله بگیرند و در صورت بروز حادثه با شماره‌های اضطراری 115 و 110 تماس بگیرند.

ثبت ۱۰۸ میلی‌‌متر بارش باران در رومشکان

بهروز مرادپور، مدیرکل هواشناسی لرستان، در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به تداوم بارندگی در لرستان، گفت: شدت بارش‌ها در این استان تا سه ساعت دیگر به‌صورت رگباری ادامه دارد.

او اضافه کرد: سامانۀ بارشی اخیر امشب از جو لرستان خارج می‌شود، اما بارش‌های رگباری و خفیف را در برخی از نقاط این استان به‌دلیل وجود رطوبت کافی و بالا در فردا شنبه 15 اردیبهشت خواهیم داشت.

مدیرکل هواشناسی لرستان با اعلام بیشترین بارش سامانۀ اخیر در رومشکان با 108میلی‌متر یادآور شد: کمترین میزان بارندگی نیز در دورود با 14میلی‌متر ثبت شده‌است.

مرادپور با بیان اینکه متوسط بارندگی لرستان در حال حاضر 46میلی‌متر است، بیان کرد: این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته از افزایش سه درصدی برخوردار است.

مدیرکل هواشناسی لرستان اعلام کرد: بارش‌های اخیر در مناطق جنوبی و تا حدودی شمالی از شدت بیشتری برخوردار است، اما بارش‌های کمتری را در مناطق شرق و جنوب‌شرق این استان شاهد بوده‌ایم.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.