موج خیزش دانشجویی علیه جنایات اسرائیل به دانشگاه‌های ژاپن رسید

با گذشت دو هفته از شروع خیزش دانشجویی ضدصهیونیستی در دانشگاه‌های آمریکا که از دانشگاه کلمبیای شهر نیویورک شروع شده و به دانشگاه‌های دیگر کشورهای غربی سرایت کرد، دانشجویان دانشگاه «واسدا» در توکیو هم با برگزاری تجمعات مسالمت‌آمیز به پویش حامیان فلسطین پیوستند.

دو هفته پیش هم جمعی از فعالان و اقلیت‌های مسلمان ساکن ژاپن با برپایی تجمعی مقابل اقامتگاه اصلی نخست‌وزیر این کشور، تظاهراتی در محکومیت حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه برپا کردند و برقراری آتش بس ‌فوری را خواستار شدند.

تظاهرکنندگان شعارهایی در حمایت از فلسطین از جمله «فورا آتش‌بس برقرار کنید»، «اسرائیل تروریست است»، «فلسطین از رودخانه تا دریا آزاد است» و «نسل‌کشی در غزه را متوقف کنید» سر دادند.

خبر مرتبط
حمله پلیس به محل تحصن دانشجویان دانشگاه کلمبیا/ 100 معترض بازداشت شدند

نیروهای پلیس آمریکا به محل تحصن دانشجویان حامی فلسطین دانشگاه کلمبیا حمله کردند.

نقطه آغاز این خیزش زمانی بود که دانشجویان آمریکایی ۱۸ آوریل جاری در محوطه دانشگاه کلمبیا در شهر نیویورک برای اعلام مخالفت خود با جنگ علیه نوار غزه تجمع کرده و از مدیران دانشگاه خود خواستند همکاری‌های آکادمیک‌شان با دانشگاه‌های رژیم صهیونیستی را متوقف کرده و سرمایه‌های خود را از شرکت‌هایی که حامی اشغال اراضی فلسطینی هستند، خارج کنند.

پس از مداخله نیروهای پلیس و بازداشت ده‌ها دانشجوی آمریکایی، خشم در دانشگاه‌های این کشور گسترش یافته و تظاهرات به ده‌ها دانشگاه دیگر در ایالت‌های مختلف این کشور رسید.

در ادامه جنبش دانشجویی بی‌سابقه‌ای در حمایت از فلسطین در دانشگاه‌های آمریکایی به دانشگاه‌های کشورهایی چون فرانسه، انگلیس و آلمان کشیده شد و همگی آنها اکنون شاهد برگزاری تظاهرات‌هایی در حمایت از ساکنان غزه و درخواست برای توقف جنگ در این منطقه و تحریم شرکت‌هایی هستند که سلاح در اختیار رژیم صهیونیستی قرار می‌دهند.

بنا به گزارش رسانه‌های آمریکا، از ۱۸ آوریل گذشته (۳۰ فروردین ماه) تاکنون دست کم ۱۰۰۰ دانشجو در بیش از ۲۸ دانشگاه در ۲۱ ایالت به دلیل همبستگی با غزه بازداشت شده‌اند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.