این گوشی ها با سود زیاد به دست مشتری می رسد/ ورود وزارت صمت به موضوع

مهدی عبقری، دبیر سابق انجمن موبایل ضمن اشاره به اهمیت تولید با کیفیت تلفن های همراه در داخل کشور گفت: در سال گذشته انجمن تولیدکنندگان تلفن همراه عنوان کرد که ظرفیت تامین 3 میلیون گوشی تلفن همراه را دارد و این تقاضا را مطرح کرد که واردات این دسته از تلفن های همراه ملغی شود.

خبر مرتبط
استفاده از این گوشی در مراکز نظامی ممنوع شد+جزئیات

منابع رسانه‌ای خبر دادند که کره‌جنوبی استفاده از گوشی آمریکایی آیفون را در مراکز نظامی ممنوع کرده است.

عبقری ادامه داد: در نهایت نظر وزارت صمت بر این شد که برای حمایت از تولید داخل واردات به طور کامل ممنوع نشود اما محدودیت هایی ایجاد شود. البته با توجه به صحبت های اخیر وزیر صمت منتظر نظر نهایی این وزارت خانه و همچنین قوه قضاییه در خصوص اصالت گوشی های تولید شده در کشور با برند خارجی هستیم.

وی افزود: نکته ای که وجود دارد این است که برخی از شرکت هایی که در لیست رسمی خودشان یک گوشی از برند نوکیا را به قیمت ۹۵۰ هزار تومان قیمت گذاشتند (که در بازار قیمت این گوشی به ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان هم می رسد) قیمت بسیار پایین تری باید عرضه کنند.

عبقری گفت: لازم به ذکر است، قیمت مدل اصلی این مدل تلفن همراه در بازار امارات ۴۵ درهم است و مدل های کپی آن حدود ۱۵ درهم قیمت دارد. بنابراین با نرخ درهم ۱۱ هزار ۲۰۰ تومانی در مرکز مبادله، احتساب عوارض گمرکی، و ۱۸ درصد سود واردکننده این محصول، نهایت قیمت آن باید حدود ۶۰۰ هزار تومان باشد.

وی ادامه داد: این در حالی است که هم اکنون در فاکتورهای رسمی این گوشی ۹۵۰ هزار تومان و در بازار حدود ۱ میلیون و ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان به دست مشتری می رسد. البته این فروض برای زمانی است که از اصالت کالا اطمینان داشته باشیم چرا که همانطور که اشاره شد های کپی این محصول در بازار امارات ۱۵ درهم است.

عبقری گفت: نکته ی دیگری که وجود دارد این است که قیمت این کالا در سامانه ارزش گذاری گمرک ۶۰ درهم است در حالی که هم اکنون در بازار دوبی نهایت قیمت این محصول ۴۵ درهم است.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.