حماس پیشنهاد آتش‌بس را می پذیرد؟/ موانع دستیابی به توافق

سامی ابوهرزی، یکی از مقامات ارشد جنبش مقاومت اسلامی (حماس) اعلام کرد که این جنبش همچنان در حال بررسی پیشنهاد آتش‌بس اخیر است. او در واکنش به اظهارات اخیر وزیر خارجه آمریکا که مدعی شده حصول توافق به حماس بستگی دارد، گفت که این راهکاری است برای آنکه سرزنش‌ها را از اسرائیل دور کند و حماس را تحت فشار قرار دهد.

به گزارش الجزیره، ابوهرزی تصریح کرد: «اظهارات بلینکن با واقعیت در تضاد است. [اما این گفته‌ها] برای او که به عنوان وزیر خارجه اسرائیل شناخته می‌شود و نه آمریکا، چندان عجیب نیست». 

خبر مرتبط
جزئیات پاسخ اسرائیل به پیشنهاد حماس / مصر فاش کرد

منابع مصری که به نامشان اشاره نشده به پایگاه خبری «العربی الجدید» گفته اند که یک هیأت اسرائیلی وارد قاهره شد که سه ساعت به طول انجامید.

وی افزود: «حتی تیم مذاکره‌کننده اسرائیل هم پذیرفت که نتانیاهو مانع دستیابی به توافق بوده است». 

آنتونی بلینکن که به سرزمین‌های اشغالی سفر کرده امروز (چهارشنبه) با رئیس رژیم صهیونیستی دیدار کرد و مدعی شد در صورت هرگونه شکست در دستیابی به توافق، جنبش حماس مقصر خواهد بود. ادعا‌های وی در حالی بیان می‌شود که نخست وزیر رژیم صهیونیستی ضمن ادامه جنگ افروزی علیه غزه، شب گذشته اعلام کرد حتی در صورت حصول توافق هم نقشه حمله زمینی به شهر رفح را عملی خواهد کرد.

به گفته یک مقام مصری و صهیونیست، چارچوب توافق فعلی که با میانجیگری مصر و قطر مورد بحث قرار گرفته، در مرحله اول خود منجر به آزادی ده‌ها اسیر صهیونیست در ازای توقف شش هفته‌ای خواهد شد.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.