عقب‌نشینی اسرائیل از مواضع خود در طرح پیشنهادی به حماس

شبکه المیادین امروز (سه شنبه) به نقل از یک منبع آگاه فلسطینی از عقب‌نشینی رژیم صهیونیستی از مواضع خود در طرح پیشنهادی جدید به جنبش حماس خبر داد.

این منبع افزود که جنبش حماس همچنان نیاز دارد که از موضوعات اساسی به خصوص برقراری آتش‌بس و عقب‌نشینی رژیم صهیونیستی از غزه اطمینان حاصل کند.

منبع مذکور همچنین گفت که پافشاری حماس بر طرح پیشنهادی ۱۴ مارس، رژیم اشغالگر را به عقب‌نشینی از مواضع خود در مسائل مربوط به برقراری آتش‌بس، عقب‌نشینی از غزه و بازگشت آوارگان فلسطینی وادار کرد.

خبر مرتبط
چراغ سبز حماس به پیشنهاد مصر/ توافق نزدیک است؟

یک منبع در جنبش حماس با تاکید بر اینکه پشنهاد فعلی مصر، بهترین پیشنهاد ارائه شده به این جنبش طی ماه‌های گذشته است، گفت که امکان دستیابی به توافقی در این زمینه طی روزهای آتی وجود دارد.

منابع فلسطینی بامداد امروز گزارش دادند که هیات حماس پس از دریافت طرح پیشنهادی جدید مبادله اسرا و مذاکره با میانجی‌های مصری و قطری و نیز دریافت توضیحات آنها، قاهره را برای رایزنی‌های بیشتر ترک کرده است.

بر اساس این گزارش، هیات حماس قاهره را ترک کرده و با پاسخ کتبی به پیشنهاد آتش بس در غزه باز می‌گردد.

 گروه‌های مقاومت فلسطین ۱۵ مهرماه برابر با هفتم اکتبر ۲۰۲۳، عملیات «طوفان الاقصی» را از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع رژیم اسرائیل آغاز کردند که سرانجام پس از ۴۵ روز نبرد و درگیری، سوم آذرماه ۱۴۰۲ (۲۴ نوامبر ۲۰۲۳) آتش بس موقت چهار روزه یا همان وقفه برای تبادل اسرا میان حماس و اسرائیل برقرار شد.

خبر مرتبط
ادعای کامرون درباره پیشنهاد آتش‌بس در غزه/ همه جهان به حماس بگوید آتش بس را بپذیرد!

وزیر امور خارجه انگلیس که برای شرکت در نشست‌ ویژه مجمع جهانی اقتصاد به ریاض سفر کرده است ادعا کرد که به جنبش مقام اسلامی فلسطین (حماس) طرح آتش‌بس ۴۰ روزه در برابر آزادی گروگان‌های (اسرای) اسرائیلی پیشنهاد شده است.

این وقفه در جنگ، هفت روز ادامه یافت و سرانجام صبح جمعه ۱۰ آذر (اول دسامبر ۲۰۲۳) آتش‌بس موقت به پایان رسید و رژیم اسرائیل حملات علیه غزه را از سرگرفت.

این رژیم برای جبران شکست خود و توقف عملیات مقاومت، گذرگاه‌های نوار غزه را بسته و در حال بمباران این منطقه است.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.