استعفای رئیس ستاد ارتش اسرائیل قوت گرفت

شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی شامگاه جمعه گزارش داد: پس از استعفای آهارون هالیوا، رئیس بخش اطلاعات نظامی اسرائیل (امان)، بر همگان روشن شده است که همه افسران مسئول فاجعه هفتم اکتبر از جمله هرتزی هالوی، رئیس ستاد ارتش به خانه‌های خود بازمی‌گردند. بسیاری از افسران از قبل وکلای خود را برای تحقیقات جنگ آماده کرده‌اند و احتمالا هالیوا پس از دریافت مشاوره حقوقی، نامه استعفای خود را به رئیس ستاد داد، با این فرض که تمام اظهارات وی نیز به کمیته تحقیقات پس از تشکیل آن ارائه شود.

خبر مرتبط
تداوم دومینوی استعفاها در ارتش اسرائیل

منابع اسرائیلی اعلام کردند که پیش بینی می‌شود رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل استعفا دهد.

این رسانه عبری اشاره کرد: هالیوا اولین افسر از یک سری فرماندهانی است که در آینده نزدیک مجبور به بازنشستگی خواهند شد. از جمله این‌ها یوسی شارئیل، فرمانده واحد ۸۲۰۰، آوی روزنفلد، فرمانده لشکر غزه، یارون فینکلمن، فرمانده فرماندهی جنوب، عودد باسیوک، رئیس بخش عملیات، سرلشکر الیعازر تولدانو، رئیس بخش استراتژی، هرتزی هالوی، رئیس ستاد ارتش و رونین بار، رئیس شین بت (سرویس امنیت عمومی) هستند. اسامی مذکور همگی اعلام کردند که مسئولیت شکست هفتم اکتبر را بر عهده دارند.

این کانال عبری، بازنشستگی آنها را گامی ضروری برای ایجاد الگوهای شخصی دانست که امکان ایجاد تغییرات واقعی در واحدهای تحت فرمان آنها را فراهم می‌کند. این رسانه تأکید کرد که این مسئله همچنین ممکن است به ترمیم آسیب‌های وارد شده به اعتماد مردم به ارتش کمک کند.

این شبکه تلویزیونی گزارش داد: مسئله هویت رئیس ستاد بعدی که در زمان مناسب جایگزین هالوی خواهد شد، نگرانی‌هایی را هم برای نهاد امنیتی و هم برای نهاد سیاسی ایجاد می‌کند. افرادی که قبلا کاندیدای طبیعی برای این سمت در نظر گرفته می‌شدند مثل یارون فینکلمن و الیعازر تولدانو اکنون به آن‌ها به عنوان بخشی از شکست نگاه می‌شود. در نظام سیاسی، بر سر نامزدی ایال زمیر، مدیرکل وزارت جنگ اتفاق‌نظر وجود دارد. وی قبلا در یک سری سمت‌های ارشد از جمله معاونت وزارت جنگ، معاون رئیس ستاد ارتش، فرماندهی منطقه جنوبی و مشاور نظامی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی خدمت کرده است.

شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی گزارش داد: در سطح سیاسی، حتی کسانی که مسئولیت را بر عهده گرفته‌اند، معتقد نیستند که باید از سمت خود دست بکشند.

یوآو گالانت، وزیر جنگ و تزاخی هانگبی، رئیس شورای امنیت داخلی، پیش از این مسئولیت شکستی را که منجر به جنگ شد، بر عهده گرفتند. این شبکه عبری‌زبان گزارش داد: نتانیاهو نیم سال پس از بزرگ‌ترین شکست امنیتی در تاریخ اسرائیل، حتی حاضر نیست آشکارا به مسئولیتش اعتراف کند.

ارتش رژیم صهیونیستی و رسانه‌های عبری روز دوشنبه اعلام کردند آهارون هالیوا به دلیل عدم پیش‌بینی حمله هفتم اکتبر، درخواست استعفای خود را به رئیس ستاد ارائه کرده است و تصمیم بازنشستگی وی پس از چند هفته اجرایی می‌شود.

گردان‌های عزالدین القسام، شاخه نظامی جنبش حماس هفتم اکتبر عملیات طوفان الاقصی را در پاسخ به جنایت‌های روزانه اشغالگران علیه مردم فلسطین و مقدسات آنها به‌ویژه مسجد الاقصی، با حمله به پایگاه‌های نظامی صهیونیستی و شهرک‌های یهودی‌نشین غلاف غزه آغاز کردند.

عصر سه‌شنبه گذشته روزنامه عبری یدیعوت آحارونوت نوشت: اثر دومینویی استعفای هالیوا به‌زودی اتفاق می‌افتد و احتمالا به رئیس ستاد ارتش برسد. هالیوا نخستین عضو ستاد کل ارتش است که به دلیل ناکامی‌های هفتم اکتبر بازنشسته می‌شود، اما به نظر می‌رسد که وی آخرین نفر از افسران ارشدی نیست که بازنشسته خواهند شد. حداقل چهار نفر با درجه سرتیپ در سطح فرماندهان واحدهای میدانی وجود دارند که به نزدیکان خود تصمیمشان را برای استعفا اطلاع داده‌اند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.