بیانیه حماس درخصوص فعالیت آنروا

واحد امور پناهندگان و آوارگان فلسطینی در جنبش حماس در بیانیه ای اعلام کرد که تلاش برای خروج آنروا از زیرنظر سازمان ملل متحد و ایجاد نهادی جدیدی برای نظارت بر آن، در راستای پایان دادن به کارکرد سیاسی آن به عنوان یک شاهد بر رنج های ملت فلسطین است.

خبر مرتبط
شکست بزرگ نتانیاهو در پرونده آنروا

یک رسانه عرب زبان گزارش داد که اسرائیل در پرونده آنروا سیلی خورده است.

در بیانیه جنبش حماس آمده است که درخواست تشکیل نهادی بین المللی برای نظارت بر فعالیت های آنروا، یک اقدام خصمانه سیاسی برای سلب اختیارات مجمع عمومی سازمان ملل متحد و ایجاد جایگزینی برای کمیته مشورتی آنروا است که ۲۸ کشور و ۳ عضو ناظر در آن حضور دارند.

جنبش حماس اضافه کرد: درخواست مشارکت دیگر نهادها در فعالیت های آنروا، تلاشی دیگر برای کاستن از فعالیت ها و سلب اختیارات آن است که به تضعیف خدمات رسانی آن در نوار غزه منجر خواهد شد.

خبر مرتبط
تغییر رویه هلند رد قبال آنروا/ از سرگیری کمکهای مالی مشروط شد

هلند اعلام کرد که ازسرگیری کمک‌ها به آژانس امداد و کاریابی سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی را بررسی می‌کند.

واحد امور پناهندگان و آوارگان جنبش حماس افزود: درحالی که در گزارش کمیته تحقیق و بررسی فعالیت آنروا بر بی طرفی آن تاکید شده است، در این گزارش به بمباران ۱۶۰ نهاد و شهادت ۱۸۰ نفر از کارمندان آن و اعدام میدانی شهروندان و پناهندگان به مدارس آنروا که جنایت قتل عام مدرسه الفاخوره آشکارترین نمونه این جنایت ها است، هیچ اشاره ای نشده است.

جنبش حماس در این بیانیه اضافه کرد: «کاترین کولونا» وزیر خارجه اسبق فرانسه و رئیس کمیته مستقل تحقیق درباره فعالیت آنروا، توصیف شهر قدس به عنوان پایتخت کشور فلسطین را باعث ایجاد تنفر می داند درحالی که قطعنامه های سازمان ملل بر تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس تاکید دارد و حتی پس از به رسمیت شناختن قدس توسط آمریکا به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت آمریکا به این شهر، براساس همین قطعنامه ها، بسیاری از کشورهای غربی از انجام چنین اقدامی خودداری کرده اند.

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) از کشورهایی که کمک های خود به آنروا را متوقف کرده اند خواست به مسئولیت های خود در قبال قتل عام و نسل کشی ملت فلسطین عمل کنند. این جنبش هرگونه تلاش برای تغییر مفاهیم فلسطینی در قدس و سرزمین فلسطین را عامل تهدید امنیت و صلح جهانی دانست.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.